Twitter

LİSANSLI DEPO KİRALARININ TAMAMI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Teşvikleri sadeleştirerek 10 kalemden 3-4 kaleme indireceklerini kaydeden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Lisanslı depolarda kiranın tamamını karşılayacağız" dedi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Artık teşvikleri sadeleştireceğiz. 10 kalemden 3-4 kaleme indireceğiz. Lisanslı depolara hükümet olarak ciddi destekler verildi. Ayrıca depo kiralarının bugüne kadar yarısını veriyorduk, bundan sonra hükümet olarak tamamını karşılayacağız" dedi. 
 
Ekonominin önemli bir parçası olan ticaret Borsalarının, etkin ve işleyen piyasa mekanizmasının oluşmasında ve fiyat hareketlerinde istikrarın sağlanmasında en önemli aktör olduğunu dikkat çeken Tüfenkci, "Üretim imkanlarınız ne kadar iyi olursa olsun, üretim kapasitemiz ne kadar yüksek olursa olsun; pazarlama aşamasında yaşanacak sıkıntılar amaca ulaşmamızı engelleyecektir. Üretim ile pazarlama birbirinin ayrılmaz parçalardır. Konu bir de tarım ürünleri olunca, bu bağ daha da kuvvetlenmektedir. Tarım ürünleri ticaretinde her bir unsur birbiri ile sıkı sıkıya bağlıdır. Üretim, depolama ve fiyat oluşumu önemli. Polatlı ilçemiz 2011 yılında 20 bin tonla başladığımız lisanslı depoculuk sisteminin ilk adımının atıldığı yerdir. Lisanslı depoculuğu her geçen gün geliştiriyor, yaygınlaştırıyoruz. Lisanslı depolarımıza teslim edilen ürünler karşılığındaki senetler borsalarda işlem görmektedir. Bugüne kadar 129 adet şirkete Bakanlık olarak kuruluş izni verdik" dedi.
 
48 tanesinin lisanslı depo olarak faaliyete geçmesini sağladıklarını hatırlatan Tüfenkci, son rakamlara bakıldığında tüm ülke çapında lisanslı depoculuk sisteminde toplamda 2 milyon 48 bin tonluk kapasiteye ulaşıldığını kaydetti.
 
Kuruluş izni almış 129 şirketin tamamına lisans verilmesi durumunda ise ulaşılması öngörülen toplam depolama kapasitesinin 10 milyon tonu aşacağını söyleyen Tüfenkci, "İnşallah ürünleriniz bu işlem borsasında da işlem görecek. Uluslararası piyasalarda önemli ve etkin bir aktör haline de getireceğiz. Lisanslı depolara hükümet olarak ciddi destekler verildi. Özellikle depo kiralarının bugüne kadar yarısını veriyorduk, inşallah bundan sonra hükümet olarak tamamını karşılayacağız. Ton başına 25 TL yine destek veriyoruz. Ayrıca lisanslı depodaki ürünü teminat gösterip kredi çektiğinizde faiz desteğini de sunarak yarısını karşılıyoruz" diye konuştu.
 

TARIM BAKANLIĞI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

24 Haziran seçimlerine de değinen Tüfenkci, Cumhurbaşkanlığı hükümet modeliyle birlikte bakanlıkların da yapılandırılacağını kaydetti.
 
Tüfenkci, "Böylelikle Tarım Bakanlığının da yeniden yapılandığını göreceksiniz. Artık teşvikleri sadeleştireceğiz. 10 kalemden 3-4 kaleme indireceğiz. Böylece verdiğimiz teşvik direkt sizlere gitsin, sizler de o teşvikleri direkt alabilesiniz ve aldığınız teşvikler bir işe yarasın istiyoruz" bilgisini verdi. 
Bloomberg HT
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.