Twitter

KÜÇÜK ÇİFTÇİ DESTEKLENSİN

Sebzedeki ortalama yıllık fiyat artışı, son bir yıllık maaş artışlarının beş katı, yıllık enflasyonun ise 5.18 katı oldu. Tüketici Hakları Derneği, küçük çiftçinin desteklenmesini ve gıdada KDV'nin kaldırılmasını talep etti.

Tüketici Hakları Derneği (THD), sebzede enflasyonun rekor kırdığını belirtti. Derneğin sunduğu acil çözüm önerilerinde; yanlış tarım ve gıda politikalarının terk edilmesi, yerli üretim ve küçük çiftçilerin desteklenmesi, tarımsal Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) kurulması gibi maddeler yer aldı. Ayrıca gıdada KDV'nin kaldırılması talep edildi.

Yoksulun Mutfağına Yeterli Sebze Girmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerini hatırlatılarak "Mart 2018-2019 dönemine ilişkin 22 kalem sebzede son bir yıllık enflasyon yüzde 102 oldu. Sebze enflasyonu, Ocak 2018-Ocak 2019 döneminde yüzde 94.72, Şubat 2018-Şubat 2019 döneminde ise yüzde 95.25 olmuştu. Sebzede yıllık enflasyon artışının ne zamana kadar yükselmeye devam edeceği bilinmiyor. TÜİK istatistiklerine göre, 22 kalemden oluşan sebzedeki ortalama yıllık fiyat artışı (yıllık enflasyon) son bir yıllık maaş artışlarının beş katı, yıllık enflasyonun ise 5.18 katı oldu. Artık, yoksulun mutfağına yeterli sebze girmez oldu. Tüketiciler, yüksek sebze fiyatları karşısında gerçekten de çaresiz durumda görünüyorlar." açıklaması yapıldı.

Gıdada KDV Kaldırılsın

Açıklamada çözüm önerileri ise "Yanlış tarım ve gıda politikaları ivedilikle terk edilerek, halk ve kırsal kalkınma için doğru tarım ve gıda politikaları uygulamaya konulsun. Tarımsal üretim ve tüketim kooperatifçiliği ön plana alınsın ve desteklensin. Yerli üretim ve küçük çiftçiler her yönden desteklensin. Tarımsal KİT'ler ivedilikle kurulsun. Tarımsal ürünlerde aracılığa ve ithalata son verilsin. Kentlerde yaşayan tüketicilerin ucuz ve sağlıklı tarımsal ürünlere ve sebzeye erişimi için belediyeler küçük çiftçiler ile ilişkiye geçsin ve işbirliği yapsın. Gıdada KDV kaldırılsın." olarak belirtildi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.