Twitter

"KIŞIN MEYVE SEBZE FİYATLARI HEPİMİZİ ÜZÜYOR"

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli İstanbul Beykoz'da çiftçilerle buluştu.

Beykoz'da çiftçilerle de bir araya gelen Pakdemirli, onların taleplerini dinledi. İlçenin kent tarımı ve ormancılık alanındaki avantajları hakkında değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı, "Beykoz çok büyük bir zenginlik, hem şehir, hem tarım hem hayvancılık var. Çok büyük bir potansiyel, aynı zamanda çok büyük fırsat barındırıyor. Seracılık çok önemli, bizim seracılık ile ilgili son dönemde önemli çalışmalarımız var. Ziraat Bankası tarafından yüzde 8,25 faizle, 2 sene ödemesiz 7 sene kredi veriliyor." dedi.

Kış aylarında meyve-sebze fiyatlarının yükseldiğini söyleyen Pakdemirli, "Bunun dışında özellikle yıl boyu sebze ve meyve fiyatlarının sabit kalması son derece önemli. Kışın sebze meyve fiyatları hepimizi üzüyor, yazın da hepimizin cebini rahatlatıyor. Özellikle kış aylarında, bunu biraz daha cep yakmayacak hale getirmek, ancak seracılık vasıtasıyla olabilecek bir şey." dedi.  

"Baldan elde ettiğimiz katma değeri artırmamız lazım"

Arıcılık ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı, "Baldan elde ettiğimiz katma değeri mutlaka artırmamız lazım. Bakanlığımın 11'inci ayı, 65 il dolaştım. Bazı yerlerde balı 10 TL'ye, bazı yerlerde 100 TL'ye bazı yerlerde bin TL'ye satıyoruz. Baldan elde ettiğimiz katma değeri artırmak gerek. İyi bal ürettiğinizde, hem iç piyasada hem dış piyasada talep var. Kestane balı, ilaç niyetine kullanılabilecek bir şey. Ben kışın her sabah bir kaşık ağzıma alıyorum, hiç hastalanmıyorum. Son dönemde doğal ürünlere oldukça talep var, buraları doğal ürünlerin merkezi haline getirebiliriz." dedi.

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.