Twitter

KIRMIZI ET ÜRETİMİNDE 300 BİN TON CİVARINDA AÇIK VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, alt gruplarıyla beraber 53 kalem olan hayvancılık desteğini, 5-6 kaleme dönüştürme konusunda çalıştıklarını bildirdi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan hayvan üreticilerine yaptığı çağrı üzerine bugün kendisini arayan çiftçilerle telefonla görüşen Bakan Çelik, ardından hayvancılık sektörü ve desteklerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Çelik, hayvancılık için aldıkları krediyi ödemekte zorlandıklarını ve borcun yeniden yapılandırılması konusunda destek istediklerini belirten bir üreticiye, Ziraat Bankası ile üreticiye dönük neler yapılabileceği noktasında görüştüklerini ve talepleri bankaya ileteceklerini kaydetti.

Alt gruplarıyla beraber 53 kalem hayvancılık desteğinin bulunduğunu aktaran Çelik, bunu 5-6 kaleme dönüştürme konusunda çalıştıklarını belirtti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında bakanlığın mevcut durumu ve çözülmesi gereken öncelikli sorunların ele alındığına değinen Çelik, toplantıda ortaya konulan görüşler doğrultusunda yeni çalışmalar yapıp ilgili düzenlemeleri nihai şekle getireceklerini vurguladı.

Çelik, tarımsal envanterin yeniden gözden geçirildiğinin altını çizerek, "Bu hususla ilgili yapılması gereken çalışmaları tamamladık. Bu çerçevede sahada görev alacak personelimizle bizzat her işletmenin sorumluları belirlenecek ve o sorumlu vasıtasıyla, o işletmeler takip edilecek. Böylelikle sistem artık sağlıklı bir şekilde işleyecek. Hayvan sayısı ne kadar oldu, düştü mü, arttı mı, doğru mudur, eksik midir, yanlış mıdır gibi? Bunlara bakılacak. Sorumlu kişilerin takip edeceği işletmeler belirleniyor şu anda. Önümüzdeki günlerde bu arkadaşları görevlendirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Süt ve hayvan ırklarının kalitesini AB standartlarına taşıma konusunda destek sağlayacaklarına da değinen Çelik, bu konudaki düzenlemeleri yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti. Süt üretimindeki artışın hayvancılığın iyiye gittiğini gösteren bir veri olduğuna işaret eden Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Damızlık hayvan sayınız azalıyorsa hayvancılığınızda ciddi bir sıkıntı var demektir. Bu çerçevede baktığımızda, süt üretimimiz 18,5 milyon tona gelmiş durumda. Bu önemli bir rakamdır. Bölgesel sıkıntılar nedeniyle süt ve mamulleri ihracatında sorun yaşanıyor. Bu konuda bazı önlemler aldık, özellikle sütün arzının çözümüyle ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız tebliğ değişikliğiyle bazı tedbirleri devreye soktuk. Süt tozu ile çiğ süte destek vererek süt arzının çözümünde belli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz, o konuyu takip ediyoruz. Ayrıca üreticilerin talepleri doğrultusunda hayvancılık destekleriyle ilgili de yeni bir model düşünülüyor, o da çok fazla uzun sürmeyecek." 

Memurlar.net
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.