Twitter

KENDİRLİOĞLU: KARAR OLUMLU AMA YETERLİ DEĞİL

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı ve Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, bu yıl uygulanan münavebeli ekimin bir yıl ertelenmesinin çiftçilerin lehine olduğunu ancak beklentilerini karşılamadığını kaydetti.

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyo Başkanı ve Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, bu yıl uygulanan münavebeli ekimin bir yıl ertelenmesi ile ilgili  açıklama yaptı. Kararın çiftçiler için faydalı olduğunu ancak beklentilerini karşılamadığını kaydeden Kendirlioğlu, münavebe yasasının bölgelere ve stütüye göre verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Bu yıl uygulanan münavebeli ekimde (ekim nöbeti) 2019 baz alındığında 2020 yılında üreticiler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Bitkisel Üretim Destekleri'nden yararlanamıyordu. Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ ile desteklemelerde münavebe uygulanması şartı çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için 1 yıl ertelendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı ve Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, alınan kararın çiftçilerin lehine bir karar olduğunu belirterek özellikle pandemi nedeniyle mağdur olmamaları için olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Kendirlioğlu, "" dedi.

"TALEPLERİMİZİ KARŞILAMIYOR"

Tarımsal desteklemelerde münavebe şartı ile ilgili başlangıç yılının 2018 yerine 2019 olarak tebliğ edildiğini hatırlatan Kendirlioğlu, "Yılda bir kez ekilen buğday, pamuk gibi ürünlerin üç yıl üst üste ekildiğinde üçüncü yıl devlet desteklerinden yararlanılamıyordu. Ziraat Odaları olarak bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'na taleplerimizi ilettik raporlarımızı sunduk ve bunun ülkemizin birçok coğrafyasına uygun olmadığını bildirdik.  Topraklarımızı korumak, ürün kalite ve verimini artırmak adına yapılan bir uygulama yapılmasını talep ettik. Bu şekilde bir bilinçlendirme yoluna gidildi. Doğru bir uygulama ancak bazı yerlere uygun değil. Örneğin bölgemizde Söke gibi pamuk buğday ekilen yerlerde, Menemen gibi denize yakın ya da çorak arazilerde çiftçilerimizin aleyhine oluyordu. Bu uygulamayla ilgili ilgili ayrı bir statü geliştirilmesi gerektiğini söyledik. Ama bir çalışma henüz yapılmadı. Çıkan yasa bizim bu taleplerimizi karşılamıyor ama bir nebze çiftçilerimizi rahatlatacak" dedi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK