Twitter

KAYISI ÜRETİCİLERİNE BİLGİLENDİRME

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kayısı üreticilerini, bu ay yapılması gereken tarımsal faaliyetler hakkında bilgilendirdi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, üreticilerin Mart ayında kayısı ağaçları için yapmaları gereken çalışmalara yer verildi. Mart ayının birinci haftasında, şubat ayı içerisinde gübreleme yapılmamış ise toprak tahlil sonuçlarına göre azotlu gübrelerin kullanılmasına devam edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şubat ayı içerisinde hava koşulları nedeniyle fidan dikimi yapılmamış ise fidan dikimi yapılması gerektiği kaydedildi.

İkinci hafta da kayısıda monilya hastalığına karşı ruhsatlı ilaçlar kullanılarak yüzde 5-10 çiçek açtığında birinci, yüzde 90-100 çiçek açtığında ikinci ilaçlama yapılmasının önemine işaret edilen açıklamada, Mart ayının üçüncü haftasında, yüksek rakımlı yerlerde kayısıda monilya hastalığına karşı ilaçlamaya devam edilmesi uyarısında bulunuldu.

Dördüncü haftada da Malatya'da üçüncü dönem çil hastalığına karşı ilaçlamaya başlanması gerektiği ifade edilen açıklamada, üreticilerin ilaçlamaya başlamadan önce bağlı oldukları ilçe müdürlülüklerine uğrayarak üretici kayıt defteri almaları, ilaçlarını reçete yaptırmaları, kesinlikle ruhsatı olmayan ve bakanlıkça tavsiyesi olmayan ilaçları kullanmamalarının büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Radikal
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.