Twitter

KAYIN MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KONFERANSI DÜZENLENDİ

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü salonda, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Kemal Soylu "Kayın Mantarı Yetiştiriciliği" konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Düzenlenen konferansta yaptığı konuşmasında Kırklareli'de mantar yetiştiriciliğini artırmak için çalıştıklarını belirten Ortan, "Bugün burada bulunmamızın sebebi önemli gıda maddelerinden bir olan ve ülkemizde değerini maalesef bulamayan mantar konusunu işlemek için bir aradayız. Birçoğunuz mantar konusunda bir şekilde ilişkili olduğunu biliyorum. Kayın mantarı çok bilinen kültür mantarının yanında yetiştiriciliği daha kolay ve rahatlıkla bir aile ekonomisine katkıda bulunacak üretim şekillerinden biridir. Kayın mantarı ayrıca doğada kendi kendine yetişebilmektedir" dedi.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Kemal Soylu, yaptığı konuşmada mantar konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Mantarlarla ilgili çeşitli çalışmalar yapıyoruz, bu çeşitlerden bir tanesi de kayın mantarı. Ülkemizde bundan 10 sene öncesine kadar pazarda gördüğünüz beyaz şapkalı mantarlar vardı. Artık kayın mantarı da yaygınlaşmaya başladı, oldukça fazla talep var. Ama yeterli bir üretimimiz yok, talebi karşılayacak üretimimiz yok, onun için bu mantar yetiştiriciliğini yapmak isteyenler için bir fırsat olabilir. Kayın mantarı zaten bizim doğamızda yetişen bir mantar."

Konferans Mustafa Kemal Soylu'nun kayın kantarı yetiştiriciliğiyle ilgili sunumunun ardından soru-cevap kısmıyla sonlandırıldı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.