Uygulama
Twitter

KARS`TA ORGANİK ELMA HASADINA BAŞLANDI

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yılın ilk organik elma hasadına başlandı.

Kent merkezine 45 kilometre uzaklıkta, Aras Nehri kıyısındaki bin 200 rakımlı Kalebaşı köyündeki bahçede organik elma yetiştirildi.

Her yıl eylül ayının ilk haftasından itibaren toplanmaya başlanan elma, sonbaharda bölgenin ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor.

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün yaptığı açıklamada, şehrin topraklarının verimli olduğunu söyledi.

Özellikle Aras Nehri güzergahındaki arazilerde her türlü meyve ve sebzenin yetiştirildiğini anlatan Düzgün, "Sarıkamış'a bağlı Kalebaşı köyümüz Kağızman ilçemize çok yakın ve Kağızman'da olduğu gibi bu köyde de her ürün yetişiyor. Çiftçilerimizin daha kapsamlı ve gelir getirici organik ürünler elde edebilmeleri için belli eğitimlerden geçip, sertifika almaları gerekir" dedi.

Bu kapsamda, müdürlük olarak çalışma başlatacaklarını belirten Düzgün, bu tür tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilere destek sağlayarak, organik ürünleri markalaştırıp, bölgeyi ekonomik olarak kalkındırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Kalebaşı köyü çiftçilerinden Tahsin Cihangir de bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Elmalarımız yüzde 100 organik ve çok kalitelidir. Sarıkamış ve bölgedeki toptancılara kilosunu 1 lira veya 1 lira 25 kuruştan satışına başladık. Köyümüzün toprakları çok verimli ancak bizim burada bağı, bahçesi olan çiftçiler bu işi çok fazla bilmiyor. Eğer ilgili kurumlardan gerekli destek verilirse, çiftçiler bilgilendirilirse bu köyün meyve ve sebzeleri çok değerlenir ve üreticilere büyük ekonomik katkı sağlar."

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK