Twitter

KARABÜK`TE TRÜF MANTARI YETİŞTİRMEK İÇİN 150 MEŞE FİDANI DİKİLDİ

Karabük'ün Ovacık İlçesi Ekincik Köyü'nde, dünyada 'siyah elmas' olarak bilinen trüf mantarı yetiştirmek için 150 meşe fidanı dikildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in köyü Ekincik'te, trüf mantarının köklerinde yetiştiği meşe fidanlarının dikimi için tören düzenlendi. Törene Şahin'in yanında Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin Şimdi, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, çiftçiler ve köylüler katıldı. Şahin, bir İtalya seyahatinde karşılaştığı trüf mantarının, çok aranan ve az bulunan bir tür olduğunu söyledi. Trüf mantarının Karabük bölgesinde yetişebildiğini öğrenince bu çalışmaya ön ayak olduğunu anlatan Şahin, şöyle dedi:

"Bu mantar Türkiye'de çok bilinen bir tür değil. Orman Bakanlığımız bunu Türkiye'ye getirerek yaygınlaştırmak için, en azından kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza ek gelir olsun diye, bir daire başkanlığı kurdu. Fiyatı oldukça iyi olan bir mantar türü. Ürün almak için 4-5 yıl geçmesi gerekiyor. Meşenin köklerinde yetişen ve çok aranan bu mantarın ihracat imkanı da var."

Emin Şimdi ise köylüye gelir sağlamak amacıyla diktikleri fidanlardan 4 yıl sonra ürün almaya başlayacaklarını belirtti. Şimdi, "Özel uğraş verilerek yetiştiriliyor. Bakanlığımız bu konuda çok büyük destekler veriyor. Karabük, bu mantarın yetişmesi için uygun arazilere sahip. Burada bir deneme yapıyoruz, umarız 4 yıl sonra ürün alırız" dedi.

Konuşmaların ardından, dünyada kilogramı 3 bin euroya kadar alıcı bulan, özellikle de Fransa'da yetişen trüf mantarı üretmek için 150 meşe fidanı, belirlenen arazide toprakla buluşturuldu.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.