Twitter

KAR YAĞIŞLARI, TARIM ALANLARINDAKİ KURAKLIĞA KARŞI SİGORTA OLDU

Normalin altında kalan yağışlar nedeniyle yeni tarım yılına kuraklıkla girilirken, ocak ayında başlayan yağmur ve kar yağışı, tarım alanlarında kuraklığın sigortası oldu. Üreticileri sevindiren yağışlar, özellikle hububat için can suyu oldu.

Ülke genelinde tarım yılının başladığı ekim, kasım ve aralık aylarında yağışların normalin altında kalması nedeniyle kuraklık endişesi başgöstermişken, beklenen yağışlar ocak ayında geldi. Ocak ayının ilk günlerinden itibaren ülke genelinde yağmur ve kar şeklinde gerçekleşen yağışlar, kış kuraklığını ortadan kaldırdı. 

2015-2016 yılı tarımsal üretim ve pazarlama dönemi ekim ayı itibariyle başladı. Bu tarihten itibaren başta kışlık hububat olmak üzere, bazı baklagiller, kanola ve bazı sebzelerin ekimleri tamamlandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ekim-kasım-aralık 2015 döneminde kümülatif yağışların genel olarak normalden ve geçen yıl yağışından az oldu. Normali 198.2 milimetre olan kümülatif yağış ortalaması, 138.3 milimetre olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde ise yağış ortalaması 195.7 milimetre olarak gerçekleşmişti. Yeni tarım yalında kümülatif yağışlarda normale göre yüzde 30.2, geçen yıla göre ise yüzde 29.3 azalma meydana geld

Dünya
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.