Twitter

KAR VE DON CEPLERİ YAKABİLİR!

Gerek kar yağışına gerek don olaylarına bağlı olarak sebze fiyatlarının artacağı tahmin ediliyor.

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, ürün bedellerini hava şartlarının belirleyeceğini vurguluyor. Er, gerek kar gerek don nedeniyle üretimin daralabileceğine ve sebze fiyatlarının artabileceğine temas ediyor.

Kış döneminde kar ve don olaylarına uyumlu olarak sebze ve meyve fiyatları artıyor. Bu durum İstanbul halinde üreticinin yağışlar nedeniyle tarlaya girmeme ve seraya yönelmeme eğilimine bağlanıyor. Hal fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜMESKOM Başkanı Burhan Er, "Şu an fiyatlarda bir artış yok. Tabii kar ve soğuğa tanık oluyor ama fiyatlar nereye gider bunu yakında anlarız." diyor.

Er, şunları kaydediyor:

"Hale üretim bölgelerinden mallar geldi. Bunlar depolarda ve yazıhanelerde duruyor. Şu an satış yok. Niye? Şöyle ki, soğumanın ardından manavlar, alıcılar hale gelmiyor. Geriye marketler kalıyor. Malum marketler hal ile ilgili değil. Onlar ürünleri direkt üretim bölgesinden alıyor. Fiyatlar da bu nedenle artıyor. Yani şu muhakkak halde fiyatlar ile ilgili oynama yok."

Meyve ve sebze bedellerine değinen Er, şöyle devam ediyor:

"Bu dönemde meyvede önemli bir artış olmayacak. Malların büyük bölümü depolarda. Depolarda bol olan narenciyenin fiyatlarının artmayacağını tahmin ediyorum. Belki mandalina, limon. Bu ürünler üretimi bol olmayan ihracat ürünleridir. Limon Avrupa'ya, yakın ülkelere satılıyor. Yakın ülke derken Rusya'ya ve Makedonya'ya satılıyor. Elbette bu üründe bir pahalanma olacak.

Yeşillikler ise iklime dayanıklı olmayıp fiyatlarında dalgalanmalar görülüyor. Malum ıspanak, marul, maydanoz çabuk donuyor. Biber de öyle. Kar ve don iyi bir şey, ama sebze ürünlerinin hem üretimini hem fiyatını oynatıyor. Sebzelerin bir bölümü tarla, bir bölümü sera ürünüdür. Pırasa, beyaz lahana, havuç, turp tarla ürünüdür. Domates, çeri de serada ürünüdür. Hava iyi olursa üretici tarlaya veya seraya girer, iyi olmazsa girmez. Soğuk havada, yağışta tarlaya veya seraya girmez. O da dediğim gibi fiyatlarda karşılık bulur."

Şu an itibari ile belli başlı sebze fiyatları şöyle:

Ürün Birim Taban Fiyat Tavan Fiyat

Domates Kilogram 2,00 3,50
Biber (Sivri) Sera Kilogram 4,40 5,50
Biber (Sivri İkinci) Kilogram 1,50 3,50
Biber (Sivri Kıl) Kilogram 6,00 9,00
Ispanak Kilogram 2,00 3,50
Havuç (Birinci) Kilogram 1,30 2,00
Havuç (İkinci) Kilogram 0,50 1,60
Marul Kasa 15,00 25,00
Marul (İkinci) Kasa 10,00 8,00
Maydanoz Çuval 20,00 25,00
Maydanoz (Tekli) Kasa 7,00 20,00
Patates Kilogram 1,20 2,00

Sözcü
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK