Twitter

KALORİFER SICAKLIĞINDA NARENCİYE YETİŞTİRİLDİ

Bitlis Adilcevaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Murat Çelik'in öncülüğünde kalorifer sıcaklığı ortamında saksıda portakal, mandalina ve limon yetiştirildi.

 Doğu Anadolu Bölgesi'nin 1650 rakımında bulunan Adilcevaz'da, Bitlis Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından deneme amaçlı olarak kalorifer sıcaklığı ortamında saksıda yetiştirilen portakal, mandalina ve limonu görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Okul Müdürü Murat Çelik, deneme amaçlı olarak böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, yaptıkları çalışmadan olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Murat Çelik, "Okulumuz bünyesinde açılan Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı bünyesinde deneme maksatlı olarak kalorifer ortamında saksılarda portakal, mandalina ve limon yetiştirmeyi başardık. Meyve ağaçlarının çiçeklenen yerlerini pamuklarla kapatarak bitkilerin döllenmesini sağladık ve bu sayede meyve ağaçlarımızdan ürün aldık. İnşallah ileriki zamanlarda okulumuz bahçesinde cam sera kurarak çalışmalarımızı daha geniş alanda devam ettirmeyi düşünüyoruz. Amacımız özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilen narenciye ürünlerini ilçemizde de yetiştirip vatandaşlarımıza ve yöre halkına örnek olmaya çalışmaktayız. Okulumuzda açılan Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı için eğitim verecek olan üç hocamızdan birini aldık. İnşallah hoca sayımızı üç kişiye tamamladığımızda bu bölümümüze öğrenci alımına da başlayıp ilçemiz adına önemli bir adım daha atmış olacağız" dedi.

 Murat Çelik, vatandaşların istemesi halinde bölgede yetişmeyen ve soğuğa karşı hassas olan çoğu meyve ve sebzenin bu şekilde yetiştirilebileceğini de sözlerine ekledi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK