KAHVERENGİ KOKARCA TÜRKİYE`NİN FINDIK ÜRETİMİNİ TEHDİT EDİYOR!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal ürünlere büyük zarar veren kahverengi kokarcaların bu yıl Türkiye'nin fındık üretimini büyük ölçüde etkilediğini açıkladı. Kahverengi kokarcalar, özellikle fındık başta olmak üzere elma, armut, turunçgiller, şeftali, ceviz, Trabzon hurması, mısır, fasulye, domates, biber ve patlıcan gibi ülke ekonomisi için kritik öneme sahip olan bitkilere zarar veriyor.

Bayraktar, bu yılın fındık üretiminde Kahverengi kokarcanın neden olduğu zararın yüzde 25'e kadar ulaştığını tahmin ettiklerini ifade etti. Özellikle Karadeniz Bölgesi illerinde fındık üreticileri bu durumdan büyük zarar görmekte ve ürettikleri fındıkları satamamaktadırlar. Fındıkta randımanın yüzde 30-35'e kadar düştüğüne dikkat çeken Bayraktar, fındık üretiminin bu şekilde etkilenmesi durumunda 2023 yılı için 12,8 milyar lira olan üretim değerinin 6,4-9,6 milyar lirasının ve 2,1 milyar doları bulan ihracat değerinin de 1,1-1,6 milyar dolar seviyesine gerileyebileceği uyarısında bulundu.

Bu tehlikeli durumun önlenmesi için Bayraktar, kahverengi kokarcalara karşı etkili bir mücadelenin yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, üreticilere eğitimlerin verilmesi, ev ve depo gibi alanlarda kahverengi kokarcaların imha edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kahverengi kokarcaların hareketli olduğu dönemlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan bitki koruma ürünleriyle tarım alanlarında ilaçlı mücadele yapılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, aynı zamanda biyolojik ve biyoteknik mücadelede Bakanlığın daha fazla inisiyatif almasını talep etti.

Türkiye için stratejik bir öneme sahip olan fındık üretimi için bu tehlikeli zararlı organizmaya karşı sıkı önlemlerin alınması, üreticilere yönelik bilinçlendirme çalışmalarının artırılması ve tarım sektöründeki paydaşlar arasında işbirliği önem taşımaktadır. Bu sayede fındık üretimi ve Türkiye'nin döviz kazancı korunabilecektir.

aa.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.