Twitter

KADIN GİRİŞİMCİLER 60 BİN ÇİLEK FİDESİYLE DESTEKLENİYOR

Burdur'da, "Kadınlar Üretiyor Özel İdare Destekliyor" projesi kapsamında 10 kadın çiftçiye 60 bin çilek fidesi dağıtıldı.

Burdur Valiliği koordinasyonunda İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan, yüzde yüz İl Özel İdaresi hibe destekli "Kadınlar Üretiyor Özel İdare Destekliyor" projesi çerçevesinde, Kemer Asarcık Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'ne üye 10 kadın çiftçiye, her biri 1 dekar alanda yetiştirilmek üzere 6 biner adet olmak üzere toplam 60 bin çilek fidesi dağıtıldı. Kemer ilçe merkezinde düzenlenen programda, Vali Türker Öksüz, Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz ve İzzet Akbulut ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından Vali Öksüz ve protokol üyeleri, kadın girişimcilere temsili çilek fidesi takdim etti.

Programda konuşan Vali Öksüz, "Bugün bu güzel ilçede, güzel bir günde hep birlikte bir üretim sürecinin küçük de olsa bir adımını atacağız. Öncelikle Kadınlar Üretiyor, Özel İdare Destekliyor çilek üretimi projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz burada tarımı ve hayvancılığı desteklemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Burdur, gerçekten tarımı ve hayvancılığı ile öne çıkmış bir şehir. Bu konuda da belli bir noktaya gelmiş durumdayız. Ancak, tarımda üretim çeşitliliğini sağlamak ve toplum kalkınmasının başlangıcı olan üretimi desteklemek adına bu projeyi hayata geçirdik. Geçen hafta zeytincilik projesi ile başlamıştık. Çeşitli ilçelerimizde zeytincilik projesi ile birlikte zeytin üretimine ve daha sonra da zeytine dayalı bir sanayinin kurulmasına yönelik bir adım atmıştık. Bu kapsamda yaklaşık 7 bin zeytin fidanını toprağa dikmiştik. Şimdi ise 60 bin çilek fidanıyla yeni bir başlangıç yapmayı planlıyoruz. Asarcık kooperatifinin kadınlarımız tarafından kurulmuş olması zaten bir üretim faaliyetinin var olduğunu gösteriyor. Bu durumdan büyük memnuniyet duyuyorum. Kadınlarımız el emeği göz nuru ürünlerini üretip satıyorlar. Bu üretimleri için kendilerini tebrik ediyor ve kutluyorum. Kooperatifin bir araya gelmesi ve dayanışma içinde olması da takdire şayan. Biz de kooperatifimize bu güzel emeğe katkıda bulunmak istiyoruz. Bu nedenle onları çilek üretimiyle desteklemeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Program sonrasında Vali Öksüz, beraberindeki heyetle birlikte ilk çilek fidelerinin toprağa dikimini gerçekleştirdi.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.