Twitter

KADIN ÇİFTÇİLER MERSİN'DE YENİLİKLERLE BULUŞTU

Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarafından 2015 yılında 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım' Projesi kapsamında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için bilgi ve yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor' programı çerçevesinde 17 kadın çiftçi Mersin İline teknik gezi düzenlenmiştir.

"Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" projesi kapsamında yağlı tohumlu bitkiler grubundan olan susam hakkında;  yıl içerisinde uzman teknik personel tarafından arazide ve teorik olarak eğitimler düzenlenmişti.  Bu eğitimlerde edinilen bilgilerin desteklenmesi amacıyla Mersin ilinde resmi ve özel kuruluşlar ziyaret edildi. Bu amaçla ilk olarak susamın işlenmesi ve elde edilen ürünlerin görülmesi amacıyla öğleden önce Mersin İli Tarsus İlçesinde susam ürünlerinin üretildiği OKYAY Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ziyaret edildi. OKYAY firma yetkilisi; tesisin gezilmesi sırasında susamın tahin ve helva yapımı başta olmak üzere hangi aşamalardan geçip tüketime sunulduğuna dair bilgilendirmelerde bulundu.

Öğle yemeği için Tarsus Şelalesinde kısa bir mola verildi. Yemek sonrasında eğitim gezisine Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde devam edildi. Araştırma Enstitüsünde Kadın Çiftçilerimize ilk olarak kurum hakkında slayt gösterisi sunuldu.  Daha sonra ise Araştırma Enstitüsü uzman personelleri tarafından yapılan araştırmalar ve gerçekleştirilen proje çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Enstitünün uygulama bahçelerindeki bitkisel üretim alanları ve denemeler yerinde incelendi.

Osmaniye İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.