Twitter

JEOTERMAL ENERJİ İLE DOMATES ÜRETİYORLAR

Türkiye'de ilk kez jeotermal enerjiyle domates üreten Vanlı domates markası Agrovan yönetimi, 500 metrekarelik alanda eğitim serası kurdu.

Van'ın Çaldıran ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen bir proje ile 34 bin metrekare alan üzerine kurulan ve yaklaşık 10 milyon TL'ye mal edilen domates serasının hemen yanında kurulan eğitim serasıyla hem değişik ürünlerin üretimi denenecek, hem üreticilere eğitim verilecek hem de ziyaretçilerin merakı giderilecek.

Eğitim serasını gezen Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ile kentte bulunan Yerel ve ulusal basın temsilcileri burada yapılan üretimle ilgili bilgi aldı.

Sera ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sera Üretim Müdürü Memet Davşan burada 500 metrekarelik eğitim serası oluşturduklarını ifade ederek, "Eğitim seramızdaki temel amacımız burada değişik çeşitler yetiştirmek, değişik ürünler görmek, gelen elemanlara eğitim vermek ve seramızı ziyaret eden meraklı vatandaşlarımızın merakını gidermektir. Yalnız biz bu serayı biraz daha geliştirerek burada Domates dışında, biber, patlıcan, salatalık, çilek de ektik. İnsanlar buraya geldikleri zaman değişik ürünlerin bir arada görmesi açısında burayı görsel bir şölene çevirdik" dedi.

"Eğitim serasından domates türleri ve diğer sebze çeşitleri ekilecek"

Eğitim serasıyla buraya elen herkesin üretim aşamalarını görebileceğini aktaran Müdür Davşan, "Önümüzdeki yıllarda bu serada alternatif olarak düşündüğümüz bazı ürünlerin ekimizi yapacağız. Burada kokteyl dediğimiz şeker domates, köy domatesi dediğimiz pembe, kırmızı kahverengi domates ve çikolata domates dediğimiz çeşitleri yetiştirmeyi de amaçladık. Şu an ürünlerimiz yetişti. Bir iki hafta içinde buradan da hasat almaya başlayacağız. Biberlerimiz, çileklerimiz yetişmeye başladı. buraya gelen insanların bakış açıları da değişiyor. Çünkü bu bölgede 'Bu kadar soğukta bu üretim yapılmaz' şeklinde algılar vardı. Bizlerde burada sadece domates yetiştirmekle kalmadık, diğer ürünlerin de yetiştirilebileceğini gösterdik. Aynı zamanda dışarıda da yetiştirmek amacıyla birkaç bölgeye dikim yaptık" şeklinde konuştu.

Kentte adeta bir seracılık hareketine de öncülük ettiklerini anlatan Davşan, şunları kaydetti:
"Burası kurulduktan 6 ay sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nden, Gevaş Meslek Yüksekokulu'ndan öğrenciler geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından genç çiftçilere verilen destekten dolayı buraya gelenler oluyor. Geçtiğimiz günlerde genç yatırımcı bayanlar geldi, onlara eğitim verdik. Ondan ziyade çevredeki ilkokul ve lise öğrencilerin de gelip seramızı ziyaret ettiklerini gördük. İleri ki zamanlarda eğitim amacıyla gelenler burada eğitime tabi tutulabilirler."

Öte yandan, Van'ın Çaldıran ilçesinde kurulan sera ile birlikte Türkiye'de ilk kez eksi 46 derecede jeotermal enerji ile doğal domates üretildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.