JANDARMA HAYVAN HIRSIZLIKLARINA KARŞI UYARDI

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Manisa'nın Salihli ilçesinde kurulan Hayvan Pazarı büyük ilgi görüyor.

Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı ise Kurban Bayramı öncesi bölgede meydana gelebilecek hayvan hırsızlığına karşı vatandaşları uyardı.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Salihli Hayvan Pazarında kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı. Erken saatlerde pazara gelen vatandaşlar, beğendikleri kurbanlığı en uygun fiyata almak satıcılar ise istediği fiyata satabilmek için sıkı bir pazarlığa tutuşuyorlar. Geçen seneye göre fiyatların yüzde 15 artmasıyla satıcılar daha fazla kar etmenin mutluluğunu yaşarken, vatandaşlar ise daha uygun fiyattaki kurbanlıkları bulmak için arayışa giriyor. Pazarda küçükbaş hayvanlar 400 ile 700 TL'den alıcı bulurken, büyükbaş hayvanlar ise 2 bin ile 8 bin TL arsında alıcılarını bekliyor.
 
Öte yandan Salihli Hayvan Pazarı'nda küçükbaş hayvanın canlı kilosunun 13-14 lira arasında alıcı bulduğu öğrenildi. Bu arada Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı, Kurban Bayramı öncesi bölgede meydana gelebilecek hayvan hırsızlığına karşı vatandaşları uyardı.

Jandarma ekipleri Kurban Bayramı öncesi muhtemel hayvan hırsızlıklarının önlenmesi amacıyla olası hayvan hırsızlıklarına karşı alınması gereken tedbirler hakkında mahallelerde bilgi broşürleri dağıttı. Mahalle muhtarlarının her zaman köye gelip giden yabancıların ne için köyde bulunduklarını öğrenmelerini ve şüpheli durum gördüklerinde Jandarma'ya bilgi vermeleri gerektiğini vurgulayan İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Yavuz Yavuz, "Hayvan hırsızları genellikle yerleşim alanları dışındaki başıboş ve çobansız hayvanları hedef almaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımız hayvanlarını başı boş bırakmamalıdır" dedi.

"HIRSIZLIK OLAYININ HABERCİSİDİR"

Hayvan besicilerinin mutlaka çoban köpeği bulundurmalarını ve ahırlarını aydınlatma konusunda uyaran Binbaşı Yavuz, "Hırsızların genellikle aydınlatması yetersiz ahırları hedef seçmektedir. Ayrıca şunu da iyi bilmeliyiz. Çoğu hayvan hırsızlığı olaylarının, çoban köpeklerinin zehirlenerek veya diğer şekillerde öldürülerek gerçekleştirilmektedir. Mahalleler de meydana gelen zehirlenerek köpek öldürülmesi olaylarının muhtemel bir hırsızlık olayının habercisi olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır" dedi.

"ÖNCEDEN KEŞİF YAPIYOLAR"

Vatandaşların şüpheli gördüğü araç ve şahısları Jandarma'ya bildirilmesi gerektiğini vurgulayan Binbaşı Yavuz, hırsızların genellikle önceden keşif yaptığını hatırlatarak, "Hırsızlar önceden korunaksız ahır, ağıl ve çiftlikleri belirlemek için alıcı gibi gelerek gerekli keşfi yapıyor. Gece ise keşif yaptıkları yerlerden hayvan çalıyorlar. Kolluk kuvveti olarak suçu önlemek için biz üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Ancak vatandaşların da mutlaka kendi önlemlerini alması şart. Çiftçilerimiz hırsızlıklara karşı uyanık ve dikkatli olmalı. Karşılaştıkları her türlü şüpheli kişi ve araçları 156 Jandarma imdat telefonuna bildirsinler" diye konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.