Uygulama
Twitter

İYİ TARIM ZEYTİN VE ZEYTİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KURULUYOR

Karacasulu zeytin üreticileri, Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçacı başkanlığında bir araya geldikleri Halk Eğitim Merkezi salonundaki toplantıda 'birlik kurarak' güçlerini birleştirme kararı aldı.

Üreticilerin yoğun ilgisi nedeniyle salonun yetersiz kaldığı toplantıda konuşan Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçacı, "Zeytininiz o kadar güzel ki kıymetini bilin. Mülkü idari amiriniz olduğum için söylemiyorum. Çok güzel, çok tatlı bir zeytininiz var ama kıymetini bilmiyorsunuz. Birlik oluşturulması şart. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikten kuvvet doğar" dedi.

BİRLİKTEN YANA KARAR ALINDI

Zeytin, zeytinyağı üretiminde karşılaşılan sıkıntıların dile getirildiği ve fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda üreticilerin güç birliği yapmasında mutabık kalınırken katılımcılar uzun süre, 'Kooperatif mi iyi olur yoksa birlik mi' konusunu tartıştı. Sonuçta birlik kurulması fikri ön plana çıktı. İlçe Tarım Müdürü Rahmi Şendalgıç, geçimini tarımdan sağlayan ilçede 80 bin dekar arazide zeytin üretimi yapıldığını, zeytinciliğin önemini ve yaşanılan sorunları anlattı.

AYDIN'DAKİ İKİNCİ BİRLİK OLACAK

Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, Aydın genelinde açılmış yüzlerce kooperatif olduğunu, birlik olarak ise Karpuzlu'daki Zeytin ve Zeytin Üreticileri Birliği'nin bulunduğunu belirterek, ''Kısmet olur da ilçemizde böyle bir birlik kurulursa bu, Aydın'da ikinci birlik olacak. Birliğin adı Karacasu İyi Tarım Zeytin ve Zeytin Üreticileri Birliği olabilir. Kurulması aşamasında finansal destek için hukümetin birliklere verdiği yüzde 65 oranındaki hibe desteğinden yararlanabiliriz. Öz sermaye yetmediği takdirde de yüzde 35'i kredi kullanarak kalan miktarı karşılayabiliriz. Bireysel tatlandırma değil de bu işin sanayiciliğine soyunmalıyız. Kaliteyi ve standardı yakalamamız lazım. Bu işe başlarken profesyonelce başlamalıyız. Birlik aracılığıyla tatlandırma tesis kurulup marka oluşturmamız lazım. Birlik tesis yapmaya kalkarsa arazi ve mühendislik desteği vermeye hazırız. Zeytincimizin ürünlerini ham değil de işlenmiş bir şekilde, bir marka adı altında önce ülke pazarına daha sonra yurt dışına sunabiliriz" dedi.

ÜRETİCİLERİN HEYECANI BENİ UMUTLANDIRDI

Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, kurulacak birlik ya da kooperatif için her türlü altyapı ya da arazi desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Üreticilerin birlik olmasının kendisini heyecanlandırdığını kaydeden Büyükyapıcı, "Birliğin kurulmasından çok, faaliyetini sürdürmesi önemli. Bugün burada beni umutlandıran şey, hepinizin kararlı ve inançlı olmanızdır. Birlikte hareket edersek başaracağımızdan hiç kuşkum yok" dedi.

ÖNCE İNANMANIZ GEREKİYOR

Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçacı da, "Biraz da hayal gücünüzü kullanmanız, ilk önce inanmanız gerekiyor. Nereye gitsem zeytin üreticisinden şikayet alıyorum. Sıkıntılarınızı anlamıyor değilim. O kadar düşük fiyattan ürününüzü satmışsınız ki kurulacak birlik aracılığıyla daha yüksek fiyattan satabileceğinizi hayal bile edemiyorsunuz Yapmış olduğunuz ufak tefek hatalar, sizi ileriye götürecek. Birlik kurulmazsa olmaz. Aynı yerde döner dururuz. Birlik şart" dedi.

İŞLEMEYEN BİRLİKTE BEN YOKUM

Kaymakam Büyüknalçacı Halk Eğitim Merkezi'nde zeytin tatlandırma ile ilgili kurs açıldığını, buradan sertifika alan kursiyerlerin kalifiye eleman olarak birlik ya da kooperatifi bünyesinde çalışabileceğini belirterek, "Açılmasını istediğiniz başka kurs varsa söyleyin açalım. Hiç değilse böyle bir katkımız olsun" dedi. Büyüknalçacı, "Ben işlemeyen şeyi sevmem. İşlemeyen birlikte ben zaten yokum. Bir birlik kuruluyorsa o birlik işleyecek" diye konuştu.

MARMARA BİRLİK'E GEZİ DÜZENLEYELİM

Toplantıda birliğe örnek olarak Marmara Birlik gösterildi. Geyre Sulama Birliği Başkanı Metin Sarıdayı, birlik kurulmadan önce üreticilerle Marmara Birlik'e bir seyahat düzenleyip birliğin işleyişi hakkında fikir sahibi olabileceklerini söyledi. Kaymakam Büyüknalçacı da bu öneriyi, ''İyi fikir neden olmasın" diyerek destekledi. Toplantı sonunda birliğe katılmak isteyenler isimlerini yazdırdı.

ÜRETİCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçacı başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rahmi Şendalgıç, Belediye Başkan Yardımcısı Erdinç Gümüş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, muhtarlar ve zeytin üreticileri katıldı.

Aydın Denge
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK