Twitter

İYİ TARIM UYGULAMASI PROJESİ

İyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında sertifikasyon ve tarla günü toplantısı Battalgazi İlçesi Boran mahallesinde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili Zülküf Yıldırımoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Battalgazi İlçe Müdürü Ahmet Turan Aydoğan, Yazıhan, Yeşilyurt, Kale ilçe müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, İTU konu sorumluları, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile üreticiler katıldı.

İl Müdür Vekili Zülküf Yıldırımoğlu, Malatya'da iyi tarım uygulamalarının 2011-2016 yılları arasında artarak uygulandığını belirterek, "Sınırlı sayıda uygulanan bu proje yıllar itibariyle diğer ilçelerimizde uygulanarak yaygınlaştırılması sağlanacaktır" şeklinde konuştu. İyi tarım uygulaması projesi ile üretimin her aşamasının takip edilebileceğini dile getiren Yıldırımoğlu, "Gerçekleştirilen bu faaliyetlerle işlemlerin kaydı tutulup izlenebilirliği sağlanmış olacak. Üreticilerimiz kaliteli ve güvenilir gıdalar üretecektir. Bu örnek proje ile ilimizde iyi tarım üretimi yapacak üretici sayımız artış gösterecek, sağlıklı ve güvenilir gıda üretimi artacak, üreticilerimiz hem sağlıklı ürünler yetiştirecek hem de kayısı ihracatında rekabet gücümüz artmış olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci ise, iyi tarım uygulamaları ve kontrolü projesinin faydaları ve projede yapılan çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Projenin girdileri ve projenin yürütülmesi hakkında üreticileri bilgiler veren Günci, üreticilerden gelen soruları da yanıtladı.

Ziraat Odalarını temsilen söz alan Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç'ın da konuşmasının ardından İyi Tarım Uygulamaları Birim sorumlusu Ziraat Mühendisi Ahmet Biri projenin tanıtımını yaptı. İyi tarım uygulamaları projesinin uygulanırken insan ve çevre sağlığı açısında yaşanabilecek tüm olası risklerin de göz önüne alınması gerektiğini vurgulayan Biri, "Üretimin her aşamasında hijyen kurallarına titizlikle uyulmalı ve üreticilerinde aynı zamanda tüketici olduğu unutulmamalıdır. Kimyasallarla hem doğayı hem de kendimizi zehirlemeyelim, sağlıklı ve güvenilir gıda üretmek kendi elimizdedir" dedi.

Toplantıda söz alan proje üreticilerinden İbrahim Mazooğlu'da yıllarca atadan kalma geleneklerle yaptıkları tarımsal üretimlerinin iyi tarım uygulaması projesi ile değiştiğini belirterek, "Tüm zirai faaliyetlerimizin kayıtları tutularak, kontrollü ve bilinçli bir şekilde üretim yapmaya başladık" diye konuştu.

Haber Türk
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK