Uygulama
Twitter

İNŞASI YAPILAN GÖLET İLE 4 BİN 230 DEKAR TARIM ALANI SUYA KAVUŞACAK

MERSİN'in Mut İçesi'nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Dereyurt Göleti ile 4 bin 230 dekar tarım arazisi sulanacak.

Bakanlıkça yapılan yazılı açıklamada inşaat çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipindeki gölette gövde dolgusu imalatlarının tamamlandığı belirtildi. Ayrıca ocak ulaşım yolu, gölet ulaşım yolu ve rölekasyon yolları olmak üzere toplam 6 bin 800 metre yol yapıldığı kaydedildi.Açıklamada daha sonra şu bilgiler aktarıldı:

"Temelden yüksekliği 37 metre olan gölet projesi tamamlandığında bölgede 4 bin 230 dekar zirai alan suyla buluşacak ve bölge çiftçisi dekar başına 881 TL net gelir artışı sağlayacak. Ülke ekonomisine de yıllık yaklaşık 5 milyon TL katkı verilmesinin hedeflendiği proje ile 423 kişiye ek istihdam alanının açılması öngörülüyor."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Yaklaşık 32 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen Dereyurt Göleti ve Sulaması projesini bu yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu sulama projeleri ile sulama yapılan bölgelerin ziraata dayalı sanayisi gelişecek,  bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlanacak."

DHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK