İNCİR`DE MÜDAHALE FİYATI 16 TL OLDU

Son 10 yılın en kaliteli ürün ve rekoltenin yaşandığı üründe 24 liradan başlayan fiyatlar 12 TL'ye kadar geriledi. Çare Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) müdahale alımı oldu.

NİHAT DELİBAŞI

Sezona büyük umutlarla giren incir üreticisinin hevesi kursağında kaldı. Son 10 yılın en kaliteli ürün ve rekoltenin yaşandığı üründe 24 liradan başlayan fiyatlar 12 TL'ye kadar geriledi. Geçtiğimiz yıl ortalama ihraç fiyatı 4 bin 700 doları bulan incirde bu sezon ihraç fiyatı 4 bin 300- 4 bin 400 dolara kadar geriledi. İhraç fiyatındaki düşüşün, ilk gemi ile giden 5 bin ton ürünün ardından da devam etmesi üzerine çare Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) müdahale alımında oldu. Tarım ve Orman Bakanı bekir Pakdemirli'nin talimatı ile yapılan çalışma sonucunda TMO ile tariş arasında incir alım sözleşmesi imzalandı.

TMO, incirde müdahale alım fiyatını 16 TL olarak açıkladı. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ile Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan kuru incir alımına ilişkin protokol ise Germencik Tariş İncir İşletme Müdürlüğü'nde imzalandı. Bu yıl özellikle ihraç kalemi olan ürünlerde görev aldıklarına işaret eden Güldal, incir fiyatlarının üretici aleyhinde seyretmesinden dolayı TMO'nun incir alması konusunda kendilerine talep geldiğini, bu kapsamda Tariş ile iş birliği protokolü imzaladıklarını bildirdi.

Yapacakları alımlarda Tariş'in imkanlarını, fiziki mekanlarını, eksperlik hizmetlerini kullanacaklarını, kendilerinin de kaynak sağlayarak süreci yürüteceklerini belirten Güldal, alım fiyatının referans fiyat olarak A4 kalite kuru incir için kilogram başına 16 lira olarak belirlendiğini, A1 kalitedeki kuru inciri de kilogramı 18 liradan alacaklarını ifade etti. Sadece üreticiden ürün alacaklarını söyleyen Güldal, "Tariş, aldığı ürünlerin üretici belgelerini bize sunacak. Tüccardan ya da bu işin ticaretini yapandan kuru incir alımı söz konusu olmayacak. Bunun altını kalın bir çizgiyle çizerek ifade etmek istiyorum. Üreticiyle doğrudan muhatap olacağız ama Tariş alım yapacak" diye konuştu.

Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan'da tarim.com.tr'ye yaptığı açıklamada gerekli tüm hazırlıkları yaptıklarını ve 20 bin ton ürün alacak biçimde organize olduklarını kaydetti.

BU ÜRÜNÜN TAMAMINI İHRAÇ EDECEĞİZ

Ege Kuru Meyve ve Mamülleri İhracatçıları Birlik Başkanı Birol Celep de sezon başında oluşan 24 liralık fiyatın gerçeği yansıtmadığını ve ürünün olması gereken fiyatının 15- 18 TL arasında olması gerektiğini belirterek şunları söyledi, "Sezon başında geçtiğimiz yıl ürünün az olması nedeniyle fiyat 24 liraya yükseldi. Üretici bu senede aynı beklenti içine girdi. Sezonun açılmasının ardından arz talep dengesi bozuldu. Üretici bu ürünü bir an önce paraya dönüştürmek için arzı artırdı. Alıcı pozisyonundaki yurtdışı firmalarda bu durumu görerek fiyat düşürdü. TMO'nun devreye girmesi ile birlikte piyasanın kısa sürede toparlanacağını umut ediyorum. Geçmişte söylediğim gibi biz bu ürünün tamamını ihraç ederiz. Yeter ki üretici, ihracatçı, tüccar aynı gemide olduğumuzu unutmayalım ve birbirimizin ayağına kurşun sıkmayalım."

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.