Twitter

HİÇBİR ÖRNEK DERS OLMUYOR

Mersin'in Tarsus ilçesinde tarım işçilerini taşıyan bir minibüsün içinde yer kalmadığı için aracın tepesinde yolcu taşıyan minibüs faciaya davetiye çıkardı.

Tarsus'a bağlı Pirömerli Mahallesi yakınlarında tarım işçilerini taşıyan seyir halinde olan minibüsün içinde yer kalmadığı için yaklaşık 10 kişi minibüsün tepesinde yolculuk yapması korkulu anlar yaşanmasına neden oldu. Tarım işçilerin minibüsün içine adeta istiflendiği görülürken, aracın tepesinde yolculuk yapan işçilerinde durumdan rahatsız olmadıkları dikkatlerden kaçmadı.

Halbuki son zamanlarda Türkiye'nin birçok yerlerinde ihmaller ve bilinçsizlikten dolayı bir çok tarım işçisi hayatını kaybetti. İnsanların hayatlarını bu denli tehlikeye atacak kadar tedbirsiz olmalarının altında hepimizinde bildiği gibi bir çok sebepler yatıyor. Ucu bucağı olmayan bu sebepler tartışmakla bitmez. Neden diye sorulduğunda cevap aynı.. Geçim derdi! Peki aldığınız ücret sizi geçindiriyor mu? Ucu ucuna yada anca karnımız doyuyor. Ne yapalım aç mı kalalım? 

Aç kalmayın.. Başın ağrır ilaç içersin geçer. Bir haftaya tekrardan başlar baş ağrın, halbuki sorun beyinde oluşan bir tümördür. Kısacası sorunun kaynağından çözemiyoruz. Hepsi çorap söküğü gibi. Neden sonuç ilişikisi gibi.. 10 kişilik minibüse 20 kişi binmek zorunda kalan işçilerimizn hobileri arasında elbette bu yoktur. O işçileri çalıştırmak zorunda olan büyük yada küçük ölçekli işletmeler ne yapsın? İşçi masrafını girdi fiyatlarını vb maliyetlerini karşılayamayan çiftçimiz ne yapsın? En önemlisi tüm bunların yüzünü güldürecek birbiri ile orantılı mevcut olmayan tarım politikaları ne yapsın? Her konuşmanın sonu, her sorunun yolu  biyere çıkıyor.. Hayırlısı..

Tuğba Gülsever

Tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.