Twitter

HERKES AYRI TELDEN ÇALDI: NOKTAYI BAKAN KOYDU: "ÜRETİCİ MAĞDUR OLMAYACAK"

Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümün üretici, tüccar, ihracatçı tüm tarafları Ege İhracatçı Birlikleri'nde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile bir araya geldi.

NİHAT DELİBAŞI

Bakan Pakdemirli'yi bekleyen üretici, tüccar ve ihracatçılar geçtiğimiz yılın muhasebesini yaparken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin destekleme alımı yapmasını istedi. Ofisin 25-  30 bin ton ürün alarak piyasayı regüle edebileceği görüşü dile getirilirken, ihracatçının 'fiyat beklentisi dile getirmeyelim' görüşü karşılığını bulmadı. Halen 9 lira seviyesindeki piyasa fiyatının korunmasını isteyen üretici temsilcileri Bakan Pakdemirli'nin katıldığı bölümde 2019/ 20 sezonu için kuru üzüm fiyat beklentisini 10 TL olarak ilan etti.

FİNANS SIKINTISI VAR

Öte yandan geçtiğimiz hafta İl Başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek çekirdeksiz kuru üzümdeki finans sıkıntısını ilk elden anlatma fırsatı bulduğunu kaydeden piyasanın en büyük oyuncusu konumundaki Özgür Tarım firmasından Mustafa Özgür ise piyasadaki finans sıkıntısına dikkat çekerek "Şu an para sıkıntısı had safhada. TMO, 15_ 20 bin ton üzüm alsa, 6_  7 ay beklese piyasa dengesini bulur. Ancak bunu yaparken, TMO, geçen sene girdiği gibi girecekse hiç girmesin türü söylemlerden uzak kalmak gerek. Üretici, tüccar, ihracatçı tek ses olmalı" dedi. Alaşehir'den toplantıya katılan Uzunoğlu Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uzunoğlu da, "Devlet fiyat 10 TL'nin altına düşerse müdahale ederim demeli. Bakın bu fiyat ilan edildikten hangi tüccar bu fiyatın altında alım yapar, hangi ihracatçı bin 600- bin 700 dolardan ihracat yapar" diye konuştu.

OTRATOKSİN BAŞA BELA OLABİLİR

Prof. Dr. Ahmet Altındişli ise ihracatta denetimlerin sıklaştığını ve otratoksin kalıntısının bu yıl ihracatta kabusa neden olabileceği uyarısında bulundu. Altındişli, önlem çağrısında bulundu. Tariş Genel Müdürü Yurtcan Biryol da emanet alımlar için şirket kuruluşunu tamamladıklarını ve 5 bin tona kadar emanet alım yapabileceklerini ancak çekirdeksiz kuru üzümde sokurun çözümünü fon kurulmasında bulduklarını dile getirdi.,

FİYAT BEKLENTİSİ MAKUL SEVİYEDE

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep ise; üreticinin 10 TL fiyat beklentisinin makul olduğunu, kuru üzümde bu fiyat seviyesinin aşağısına inilmemesi için TMO'nun 20 bin ton kuru üzüm almasını istediklerini Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'a iletti. 2019/20 sezonunda rekoltenin yüksek olacağı beklentisi olduğunu bunun da fiyatlar üzerinde baskı yaptığının altını çizen Celep, "Toprak Mahsulleri Ofisi piyasadan 20 bin ton kuru üzüm alması halinde Türkiye'nin kuru üzüm ihracatından kazanacağı döviz miktarı en az 70-80 milyon dolar artacak. TMO'nun piyasada denge görevini görmesini istiyoruz" dedi.

CUMHURBAŞKANI'NA ARZ EDECEĞİM

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ege Bölgesi'nin önemli ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde 2019/20 sezonunda üreticinin mağdur olmasına izin vermeyeceklerini, üretici ve ihracatçıların taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a arz edeceğini, üreticilere Kurban Bayramı sonrasında güzel mesajlar iletmeyi amaçladıklarını kaydetti. TMO'nun alacağı kuru üzümleri ihracatçıların TMO'dan geri almasını taahhüt etmelerini de isteyen Pakdemirli, "Kendim çekirdeksiz kuru üzüm üreticisiyim, geçmiş yıllarda ihracatını da yaptım. Sektörün sorunlarını bilen, içinizden gelen birisiyim. TMO'nun zarar etmeden, kuru üzüm sektöründe piyasa yapıcı olması için çalışacağız. TMO geçen yıl piyasaya girmeden sektörü regüle etti. 2 yıldır üretici kar ediyor, bu yılda zarar etmemesi için gerekeni yapacağız. Bu yıl TMO'nun piyasaya girmesi gerekirse kaç liradan piyasaya girmesi gerekir, ne kadar ürün alması gerekir bütün bunlar matematik. Bunu çalışıp gerekli adımları atarız. Üzüm fiyatını aşağı düşürmeyeceğimiz mesajını kamuoyu ile güçlü bir şekilde paylaşmak istiyorum" diye konuştu. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal da  çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçılarının üretici gibi düşünüp hareket ettiğini bu nedenle Türkiye'nin çok şanslı olduğunun altını çizdi.

 

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK