Uygulama
Twitter

HAYVANCILIK YAPANLARA DESTEK MÜJDESİ

Hayvancılık yapanlara 2022 yılına kadar destek verilecek. Destek verilecek iller önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi, gelirlerin artırılması, üretim ve kalitenin yükseltilmesi, tarımsal faaliyetlerde yeni teknolojilerin kullanılmasının yaygınlaştırılması için modern işletmelerin kurulması ve rehabilitasyonu ile makine, alet ve ekipman yatırımlarının desteklenmesi amacıyla Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre, çiftçilerin aile işletmelerinin dışında daha büyük işletmeler kurularak modern hayvancılık yapılmasına olanak tanıyor. Yeni yasa, damızlık kanatlı, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine destek verecek. Damızlık manda düvesi yetiştiriciliği, mevcut destekle kurulmuş ve devam eden 1500 başa kadar koç/veyat teke alımına yönelik destekleri içeriyor. Küçükbaş hayvancılık yapanlar için de imkan sağlayan bu yasa ile küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla bakanlıkça belirlenecek iller ve şartlarda bu destekler arı yetiştiriciliği, 1000 adet kapasiteli ticari hindi ve 500 adet kaz yetiştiriciliği için yapacakları yatırımları destekliyor. Arı yetiştiriciliği ve ayrıca bal üreticileri birliğine üye olan ve arıcılık kayıt sistemine kayıtlı 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip olan arıcılara ve ipek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere destek verilecek. iki yıl devam edecek destekler 2020 ve 2022 yılları arasında geçerli olacak. Verilecek desteklerin hangi illerde geçerli olacağı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

Manda, damızlık koç ve teke için yüzde 50, damızlık küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için yüzde 85, kaz ve hindi için yüzde 75, ipekböceği için (ipekböceğinin beslenmesi için dut bahçesi kurulması dahil) yüzde 100, arıcılık için yüzde 50 destek verilecek. Bu desteklerden çiftçiler sadece bir kez yararlanabilecekler. Hibe desteğinden yararlanmak isteyenler proje hazırlayacak ve proje onaylandıktan sonra bu desteklerden yararlanabilecekler.  

KİMLER YARARLANAMAZ?

Hibelerden, resmi kurumlara yalan beyanda bulunanlar, destekleme men cezası bulunanlar yararlanamayacak. Bulunulduğu takdirde hibe destekleri iptal edilecek. 

 
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Selçuk anaç

    Devletimiz var olsun

CİFTCİLİK