Uygulama
Twitter

HAYVAN TAKİP CİHAZI YAPTI, İŞ YÜKÜNÜ AZALTTI

Doktora öğrencisi bilgisayar mühendisi Mustafa Uçar, meraya salınan hayvanların takibini kolaylaştıran dijital takip sistemi yaparak kayınpederi İbrahim Bayram'ın iş yükünü hafifletti.

Karabük'ün Eflani ilçesi Seferler köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan İbrahim Bayram, lçede hasat bittikten sonra güz aylarında büyükbaş hayvanların, "salmalık" adı verilen uygulamayla meraya salındığını başlarında çoban olmayan hayvanların bulunmasında sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

Damadının yaşadığı bu soruna teknolojik çözüm getirdiğini kaydeden Bayram, cihaz sayesinde hayvanların hangi yönde ve ne kadar uzaklıkta olduğu cep telefonundan görülebildiğini kaydetti.

 Cihazda, büyükbaş hayvanın boynunda, konum bulması için GPS modülü ve konum gösteren bir verici yer alıyor. Evde bulunan alıcı, gelen konum bilgisini bluetooth ile akıllı telefona gönderiyor. Akıllı telefona yüklenen mobil yazılımla büyükbaş hayvanın hangi yönde ve ne kadar uzakta olduğu belirleniyor.

İbrahim Bayram (56) gün içinde hayvanların gezdiği yerleri ve akşam getireceği zaman nerede bulunduklarını akıllı telefonuyla takip ettiğini anlattı.

Akşamları hayvanları aramanın çok zor olduğunu dile getiren Bayram, cihaz sayesinde hayvanların hangi yönde olduğunu bildiğini vurgulayarak bulmak için cihazın gösterdiği yöne doğru gittiğini kaydetti. Bayram, "Akşam 2-3 saat hayvan arıyorduk. Bu cihaz sayesinde hayvanları bulması kolay oluyor. Evde bir tane verici var. Bir tane de hayvanda var. İki cihaz arasında kaç metre uzaklık olduğunu ve hayvanların hangi yönde olduğunu gösteriyor. Cihaz hayatımızı kolaylaştırdı. Şimdi hayvanın hangi yönde olduğunu biliyorum direkt o yöne gidiyorum" dedi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK