Twitter

HATAY`DA MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE KAYMAKAMLIKLARCA ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK

Hatay'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında mevsimlik tarım işçilerinin kaymakamlıklardan çalışma izni almaları gerektiği bildirildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına göre, illerden valiliklerce verilen "mevsimlik işçi belgesi" bulunmayanlar, mevsimlik işçi olarak kente alınmayacak.

Hatay'a gelen mevsimlik tarım işçileri, kendileri ve ailelerinin kimlik numaralarını, geldikleri il bilgilerini ve nerede, ne kadar süre çalışacaklarını ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirecek ve bu kişilerin sağlık kontrolleri ilçe sağlık müdürlüklerince gecikmeksizin yapılacak.

İşçiler, seyahat izin belgeleriyle kaymakamlıklara başvurarak çalışma izni alacak.

Mevsimlik tarım işçisi istihdam edecek işletme sahipleri, işçilerin kalacakları geçici yerleşim alanlarını, çalışma koşulları ve süreleriyle, kaç işçi çalıştıracağına dair bilgileri ilçe tarım ve orman müdürlüğüne bildirecek ve bunun üzerine kaymakamlıklardan mevsimlik tarım işçisi çalıştırma izin belgesi alabilecek.

Belediyeler ve işletme sahiplerince, mevsimlik tarım işçilerinin geçici yerleşim alanları belirli aralıklarla dezenfekte edilecek.

 

 

 
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.