GÜMÜŞHANE`DE CEVİZ FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTU

Gümüşhane Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün İl Özel İdaresi kaynaklarıyla dağıtımı yapılan 2 bin 800 adet ceviz fidanı toprakla buluştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen il genelinde meyveciliği geliştirme projesinden 140 dönüm alanda damla sulama ile birlikte toplam 2 bin 800 adet ceviz fidanını İl Özel İdaresi'nin desteği ile tamamı hibe olarak il ve ilçe çiftçilerine dağıtımının yapıldığını ve ceviz fidanlarının dikimlerinin yapılarak toprakla buluştuğunu söyledi.

Cevizin Gümüşhane ekonomisi için önemli olduğunu belirten Birşen, Gümüşhane'de önemli bir sektör haline gelen pestil ve köme üretiminin en önemli hammaddesi olan ceviz üretiminin artırılması için ağaç varlığını artırmak için Müdürlük olarak çalışmaların devam ettiğini, Bakanlık tarafından verilen desteklemelerle bu sayının her yıl artırılmasıyla Gümüşhane ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

"48 BİN 635 CEVİZ AĞACINI KADEMELİ OLARAK HER YIL ARTIRACAĞIZ"

Bu kapsamda Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile yapılan görüşmeler neticesinde, Gümüşhane için uygun çeşit olan Chandler, Fernor ve Fernette çeşitlerinden dağıtılan ceviz fidanlarının 420 tanesini merkezde, bin 20 tanesini Şiran, 300 tanesini Kürtün, bin 60 tanesini ise Torul ilçesinde toplam 140 dekar alanda dikimi gerçekleştirilerek ceviz bahçesi tesis edildiğini ifade eden Birşen, "Ceviz sadece pestil ve köme sektörünün ihtiyacı olan bir meyve değil. Çok farklı kullanım alanları var. Gümüşhane'deki ceviz ağacı varlığını arttırmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gümüşhane genelinde bulunan 48 bin 635 ceviz ağacı verilen teşviklerle kademeli olarak her yıl artırılmasıyla Gümüşhane ekonomisine önemli katkılar sağlanacağına inanıyorum" dedi.

"YENİ TESİS EDİLEN CEVİZ BAHÇELERİNE BAKANLIK DÖNÜME 350 TL DESTEK VERİYOR"

Tarıma dayalı sektörün her geçen yıl gelişmesiyle öncelikle pestil ve köme üretimi için cevizin olmazsa olmaz olduğunu belirten Birşen, şunları söyledi: "İlimizde ceviz daha çok ihtiyaca binaen yetiştirilirken bugün gelinen noktada pestil ve köme üretimi ile birlikte tam teşekküllü sulama sistemli kapama bahçeleri kurulmaktadır. Yeni tesis edilen ceviz bahçeleri için Bakanlığımız ayrıca dönüme 350 TL hibe desteği vermektedir. Ceviz bahçesi kurmak isteyen üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmelerini, Müdürlük olarak üreticilerimize her türlü teknik desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim."

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.