Uygulama
Twitter

GÜLÜN TOZUNU ÇIKARDILAR, KİLOSUNU 70 LİRADAN SATIYORLAR

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'inin karşılandığı Isparta'da bir firma, 6 kilogram yaş gül çiçeğinden elde ettiği 1 kilogram gül kurusunu 80, tozunu ise 70 liradan satıyor.

Yağındaki güçlü kokusu ile dünyadaki parfümeri firmaları tarafından önceliklik tercih edilen Isparta gülü, gıda, kozmetik ve ilaç gibi bir çok sektörde de ilgi görüyor. Isparta'da kurutulmuş gıdalar üzerine faaliyette bulunan bir firma ise güle farklı bir boyut getirmek ve gülün kullanım alanı arttırmak için gülü kurutarak satıyor. Kurutulan gülden toz da elde eden firma, kurutulmuş gülün kilogramını 80, tozunu ise 70 liradan satıyor. 

Firma sahibi Poyraz: 

'Şu anda ilk baştaki kapasitemizin 10 katına çıktık. Türkiye'de yüzlerce noktaya satış yapıyoruz. Çin'den gelen bir heyetle de görüşerek numuneleri ilk kez yurt dışına gönderdik. Firmamızı yaklaşık 3 yıl önce sebze ve meyvelerin kurutularak satılması amacıyla kurduk, gelinen süreçte çok sayıda ürün kurutulması yapıyoruz' dedi. 
 
Isparta'nın dünyada gül açısından önemli bir yere sahip olduklarını, kuruldukları günden bu yana güle çok önem verdiklerini ifade eden Poyraz, gülü yaş olarak kullanılmasının yanında kurutularak da güle ekonomik bir değer kazandırmak istediklerin anlattı. 

Bu şekilde gülü kurutarak, ardından ise kurutulan gülden, toz elde etmeyi başardıklarını dile getiren Poyraz, bunların kısa sürede talep edilir hale geldiğini kaydetti. 

Gül hasat döneminden başlamak üzere 15 günde 10 ton yaş gül işlediklerini, bundan da 1,5 ton gül kurusu elde ettiklerini dile getiren Poyraz, elde edilen ürünün tamamının sattıklarını, gül kurusuna olan talebin gün geçtikçe arttığını sözlerine ekledi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK