Twitter

GENCELLİ`DE MANTAR VE GOJİ BERRY ÜRETİYOR

Kuyucak'ın Gencelli Mahallesi'nde kayın mantarı üretimi yapan Kerim Saatçioğlu (66), mantarlarını Didim'de satıyor

Yaklaşık 10 yıldır mantar üretimi yapan Saatçioğlu, kendi imkanlarıyla yaptığı üretimi genişletmek için destek bekliyor. Mantar dışında, goji berry yetiştirdiğini ve goji berry aromalı lokum yaptığını belirten Saatçioğlu, "Sağlığa çok faydalı" dedi.

Gencelli Mahallesi'nde kendi evinde kurduğu alanda mantar üreten Kerim Saatçioğlu, üretimi artırmak istediklerini söyledi. Üretim yerinde kalorifer olması halinde daha iyi verim alınacağını vurgulayan Saatçioğlu, "Şimdilik ürettiğimiz kadar satıyoruz. Alıcı olursa, üretim yerimizin boş yerleri var, daha çok mantar yetiştirebiliriz" diye konuştu.

Seneler önce Antalya'da katıldığı Tarım Fuarı'na incir götürdüğünü bildiren Saatçioğlu, "Antalya Tarım Fuarı'na katılmam ile birlikte, mantar üreticisi olmama nasip oldu" dedi.

Fuarda gördüğü mantarların ilk önce plastik olduğunu düşündüğünü, dokununca gerçek olduğunu fark ettiğini, o reyonun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne ait olduğunu söyleyen Saatçioğlu, şöyle devam etti:

"Mantarların gerçek olduğunu görünce, merak ederek Tarım İl Müdürlüğü ile iletişime geçtim. Daha sonra Kuyucak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü, bize bu konuda yardımcı oldular. Burada bize nasıl yapıldığını öğrettiler. Zaten biz de meraklı olduğumuzdan hemen anladık. Ondan sonra üretime başladık. Bazen bocaladık, bazen işlerimiz iyi gitti. Sonunda bu aşamaya geldik."

"BÜYÜK TALEP OLURSA, GENİŞLETİRİZ"

Saatçioğlu, Gencelli'de kurduğu üretim alanıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Mantar kompostunu da kendim yapıyorum, üretimi de kendim yapıyorum, satışımı da ben yapıyorum. Ürettiğimiz mantarları Didim'de satıyorum. Mantar üretiminin her şeyi ile kendimiz ilgileniyoruz. Kendi çapımızda yapıyoruz. Büyük talep gelirse de, üretimi genişletiriz, alanımız mevcut. Satış yapmak için Nazilli'de dükkan açmak için, istişare yaptık. Sabit bir yerimizin olması daha iyi olur. Kayın mantarı, doğadan alınmış kültür edilerek, üretimi yapılan bir mantardır. Tadı diğer mantarlara göre farklıdır. Bu mantar kalp basıncını dengeliyor, yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu düşürüyor. İçerisinde B1 ve B2 vitaminleri bulunduruyor."

"GOJİ BERRY ÇOK FAYDALI"

Mantar üretimi dışında goji beryy bahçesi yaptığını açıklayan Saatçioğlu, "Buralar doğal bir kaynak. Bu kaynakların iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu arazilerde her şey olur. Biz de kendi çapımızda bu kaynaklardan değerlenmeye çalışıyoruz. Goji berry meyvesi yetiştirmek için bahçe yaptık. Goji berry sağlığa çok faydalı. Goji berry aromalı lokum da yaptık" dedi.

Goji Berry hakkında açıklama yapan Saatçioğlu, şöyle konuştu:

"Goji berry, küçük yumuşak meyveleri olan bin 700 yıl boyunca Tibet'te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptıkları ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanmışlar. Mutluluk meyvesi denilen goji berry, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır. Tadı biraz yabanmersinini biraz da kirazı andırır. Her parçasında ayrı bir şifa vardır. Parlak meyvesi yenilir. Yapraklarından, şifa kaynağı bir çay elde edilir. Yaprakları ve sapları aynı zamanda yağ kaynağıdır. Posasından ise güzellik kremi yapılır. Kurutulan goji, kuru üzüm gibi tüketilebilir."

GOJİ BERRY'NİN FAYDALARI

Goji Berry'nin 'uzun ömür meyvesi' olarak da adlandırıldığını açıklayan Saatçioğlu, "Ömrü uzatır. Enerji ve dayanaklılığı arttırır. Gençleştirir. Kan basıncını düşürür. Kanserden korur. Kan şekerini dengeler. Cinsel gücü ve fonksiyonu artırır. Zayıflatır. Uyku düzenine faydası olur. Kalbi güçlendirir. Hastalıklara karşı direnç artırır" dedi.

Aydın denge
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.