Twitter

GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ

18-40 yaş arasındaki genç çiftçilere hibe desteği verilmesine yönelik düzenleme, Bakan Çelik tarafından imzalandı. Düzenleme Başbakanlık'ta.

KIRSAL kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği verilmesine yönelik düzenleme, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından imzalanarak Başbakanlığa gönderildi. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 28'i kırsal alanda yaşarken, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı 18-40 yaş aralığında 330 bin 412 çiftçi bulunuyor.

HANGİ ALANLARDA?

Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği verilecek. Hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularına destek verilmesi öngörülen düzenlemede, büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlar, TİGEM tarafından temin edilecek. Öte yandan kanatlı sektöründe ördek, kaz, hindi ve serbest tavuk yetiştiriciliği, destekleme kapsamında olacak.

GİDERLERİ OLMAYACAK

Hiçbir şekilde proje hazırlama gideri olmayacak. Sözleşme ilçelerde imzalanacak. Şehit yakınları, gaziler, engelliler ve kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanacak.

Projeler iki yıl izlenecek

HAYVANCILIK projelerinde yetiştiricilerin kendi aralarındaki alım-satımlar kabul edilecek. Bu şekilde spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçilecek ve projeler 2 yıl süreyle izlenecek. Başvurular tebliğin yayımından itibaren 30 gün sürecek. Ön başvuru elektronik ortamda alınacak ve başvuru dosyaları il ve ilçe müdürlüklerine elden teslim edilecek.

İlgili Mevzuatı Görebilmek İçin Burayı Tıklayınız...>>>>

Tarımsal Pazarlama
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK