FINDIKTA ŞAŞIRTICI ATILIM: 2024 YILINDA SEKTÖR ÇALKALANIYOR!

2024 yılına hızlı bir başlangıç yapan fındık ihracatı, artış eğilimini yılın ilk çeyreğinde sürdürdü. DKİB Fındık Sektör Komitesi Başkan Yardımcısı Sebahattin Aslantürk, beklentilerinin yılın tamamında bir artış yaşanacağı yönünde olduğunu belirtti.

Türkiye'de 2024 yılı Ocak-Mart döneminde, 77 bin 309 ton fındık ihracatı gerçekleşirken, bu karşılığında 605 milyon 865 bin lira 60 dolar gelir elde edildi. Miktar bazında %9, değer bazında ise %34'lük bir artış kaydedildi.

Bu dönemde fındık ihracatı 107 farklı ülkeye gerçekleştirildi ve en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya, Polonya, Fransa ve Hollanda oldu.

Aynı dönemde Trabzon'dan yapılan ihracat ise 199 milyon 623 bin 391 dolar olarak gerçekleşti ve bir önceki yıla göre %7 artış kaydedildi.

DKİB Fındık Sektör Komitesi Başkan Yardımcısı Sebahattin Arslantürk, fındık ihracatındaki artış trendinin mart ayında da devam ettiğini belirterek, yılın tamamında artış beklentilerinin olduğunu ifade etti.

Arslantürk, 2024 yılı öngörülerinde küresel piyasalarda enflasyonun kısmi olarak düşmeye başlamasıyla ekonomi politikalarının şekilleneceğini ve bunun talepte artışa yol açarak üretime ivme kazandıracağını belirterek, bu durumun fındık ihracatına olumlu yansıyacağına olan umutlarını dile getirdi. Türkiye'nin net döviz girdisi sağlayan ender tarımsal ihraç ürünlerinden biri olan fındıkta, üretici ve ihracatçının maliyetlerinin düşürülmesi ve finansmana erişim imkanlarının iyileştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Özellikle kaliteli ürün üretimi ve verimliliğin artırılması açısından üreticinin bahçe çalışmaları için gerekli desteğin sağlanması gerektiğini belirten Arslantürk, rakip ülkelerle kıyaslandığında işçilik maliyetleri ve gübre fiyatlarında üreticinin desteklenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Arslantürk, ülkenin seçim atmosferinden çıktığını ve artık reel sektörün önceliklendirilmesi gerektiğini belirterek, ekonominin önceliklendirilmesi, enflasyonun kontrol altına alınması, üretim ve ihracatı destekleyen politikalara odaklanılması gerektiğini ifade etti.

ekonomim.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.