Uygulama
Twitter

FINDIKLAR SERTİFİKA ALDI

2012 yılında 90 üretici ile başlayan sertifikalı fındık üretimi, 2015 yılında bin 160 fındık üreticisi tarafından uygulandı. Proje kapsamında 41 bin 17 fındık alanı sertifikalandırılmış olup, 2 milyon 50 bin 868 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Altınordu Ziraat Odası Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi Kapsamında 13 ilçede 305 üreticide sertifikalandırma denetimi yapıldı. Denetime Bakanlık tarafından yetkilendirilen Kontrol Sertifikasyon Kuruluşu kontrolörü ve İl Müdürlüğü görevli personelleri eşlik etti. 

Yapılan denetimlerde üreticilerin İTU kritik kontrol noktalarına uygun olarak üretim yapıp yapmadığı kontrol edilerek 1 kilogram fındık numunesi alındı. Alınan fındık numunelerinin Laboratuarda pestisit kullanım yönünden analizleri yapılarak, sonuçların uygun çıkması sonucunda İTU normlarına göre üretim yapan üreticilerimize sertifika verilecek.

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Ordu'da İyi Tarım Uygulamaları kapsamında yapılan eğitim ve demonstrasyonlar bu konuyu ön plana çıkarmakta ve her yıl Sertifikalı ürünü üretme ve tüketme talebi hızla artmaktadır. İnsan, hayvan ve çevre sağlığını koruyarak kaliteli ve sağlıklı ürün üreterek güvenilir gıda arzını sağlamak projenin asıl amaçları içerisindedir." dedi.

Haber Türk
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK