Twitter

FAO GIDA FİYAT ENDEKSİ TEMMUZ'DA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ

Küresel gıda fiyatları Temmuz ayında artarak üçüncü ayında da yükselişini sürdürdü. Temmuz'daki artışın ana sebebi yükselen tahıl, şeker ve süt ürünleri fiyatları oldu.

Uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek belirlenen FAO Gıda Fiyat Endeksi Temmuz ayında 179.1 puan olarak ölçüldü.

Bu değer Ocak 2015'ten bu yana en yüksek puan olurken, Haziran 2017'ye göre yüzde 2.3, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10.2 artış anlamına geliyor.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi Temmuz'da yüzde 5.1 yükseldi. Endeks son üç aydan beri ısrarlı şekilde artarken bunda sıkı buğday ve pirinç fiyatları etkili oldu. Devam eden sıcak ve kuru hava şartlarının Kuzey Amerika'da buğday mahsulünü etkilemesinden dolayı Temmuz'da en fazla buğday değerleri arttı. Mevsimsel darlık pirinç fiyatlarını yükseltirken, mısır fiyatları ise büyük ölçüde sabit kaldı.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi tereyağı, peynir ve tam yağlı süt tozunun güçlü fiyatları sebebiyle Temmuz'da yüzde 3.6 değer kazandı. Sıkı ihraç mevcudiyeti tereyağı fiyatlarını Temmuz'da yükseltti. 

FAO Şeker Fiyat Endeksi ise yılbaşından bu yana ilk kez aylık bazda yükselirken Temmuz'da yüzde 5.2 artış görüldü. Brezilya realinin güçlü değer kazanması şeker fiyatlarındaki bu sıçramanın ana sebebi olarak görülüyor. Son artışa rağmen şeker fiyatları geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 26 altında seyrediyor.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Haziran'a göre yüzde 1.1 düşerek Ağustos 2016'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Temmuz'daki bu düşüşte Güneydoğu Asya'daki palm yağına dair iyi üretim beklentileri ve zayıf küresel ithalat talebi rol oynadı.

FAO Et Fiyat Endeksi istikrarlı seyretti. Temmuz'da artan küçükbaş hayvanların uluslararası fiyatları büyükbaş, domuz ve kümes hayvanları sektörlerindeki düşen fiyat hareketleriyle dengelendi.

Bloomberg HT
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.