Twitter

ET, SÜT, YUMURTA ÜRETİCİSİNE HİBE ÖDEMELERİ BAŞLIYOR

Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı eti veya arıcılık alanında projesi hazır olan çiftçilerin, 1.5 milyarlık destekten faydalanmak için, 21 Mayıs'a kadar TKDK'ya başvurması gerekiyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) takip ettiği, Türkiye'nin eş finansmanıyla oluşturulan AB Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) fonundan çiftçiye hibe veriliyor. 

Son Gün 21 Mayıs

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 'Kırsal Kalkınma Programı' kapsamında, 2011'den bu yana kırsal alanlardaki yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Bu yıl, 1.5 milyar TL hibe (karşılıksız para) dağıtılacak. Bu dönemde proje hazırlayacak çiftçi ve yatırımcıların; hayvancılık (büyükbaş ve küçükbaş, kaz, hindi ve broyler) proje başvurularını 8 Nisan 2019 - 14 Mayıs 2019 tarihleri arasında, diğer sektörler için ise 8 Nisan 2019 - 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında il koordinatörlüklerine sunması gerekiyor. 

2019'da süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimine yönelik projelerin yatırımına 164 milyon 706 bin euro destek bütçesi ayrıldı. Bitkisel üretim, arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkıyla yenilenebilir enerji yatırımı projelerine ise 87 milyon 239 bin euro hibe sağlanacak.

42 İl Destek Kapsamında

252 milyon euro'yla ilgili destek kapsamındaki iller: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

Destek Hangi Ürünlerde?

Bu yıl arıcılık, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar yetiştiriciliği, yumurta üretimi, seracılık gibi düşük maliyetli küçük projelerin ön plana çıkarılması için çalışmalar artırıldı. Fide-fidan, manda sütü, manda eti ve kaz yetiştiriciliği de desteklenecek. 

Nasıl Başvurulur?

Ulusal Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) veya Ulusal Hayvan Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan özel veya tüzel kişi, dileyen herkes, projesini hazırlayıp başvuruda bulunabilir. Ayrıca proje sahibinin başvurusunu teslim ettiğinde, devlete herhangi bir vergi ve sosyal güvenlik prim borcu olmaması gerekiyor.  

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.