Twitter

ESKİŞEHİR`İN 19 ÜRÜNÜ `HAVZA BAZLI ÜRETİM DESTEĞİ` KAPSAMINA ALINDI

Eskişehir Milletvekili ve AK Parti MKYK' üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay'ın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Havza Bazlı Üretim Desteği kapsamında Eskişehir için belirlediği ürünlere yenilerinin eklenmesi ile alakalı çalışmaları sonuç verdi.

Prof. Dr. Emine Nur Günay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın havza bazlı üretime destek için Eskişehir'de belirlediği ürünleri Eskişehirli çiftçiler ve yerel paydaşlarla birlikte değerlendirdi. Değerlendirmede çiftçiler, Eskişehir için üretim potansiyeli yüksek bazı ürünlerin listede yer almadığını Günay'a iletti. Prof. Dr. Emine Nur Günay konu ile alakalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile şahsen görüştü. Görüşme sonrası Eskişehirli çiftçilerden gelen ürün talepleri ve gerekçelerini ayrı bir rapor olarak Bakan Çelik'le paylaşan Günay, talep edilen ürünlerin ürün listesine girmesini istedi. Günay'ın girişimleri ile 10 ilçe için ürün deseninde yer alan toplam 19 yeni ürün destekleme kapsamına alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, destekleme kapsamına alınan ürünleri bir yazı ile Günay'a iletti.

19 yeni ürün

Destekleme kapsamına Alpu için nohut ve yulaf, Beylikova için nohut ve kuru fasulye, Çifteler için yulaf, çavdar ve nohut, Mahmudiye için yulaf ve nohut, Mihalıççık için aspir ve nohut, İnönü için ayçiçeği, Günyüzü için çavdar, nohut ve mercimek, Seyitgazi için nohut ve tritikale, Sivrihisar için ayçiçeği ve yulaf, Odunpazarı için nohut eklendi.

Günay, konu ile ilgili alakalı yaptığı açıklamada, halkın her kesiminin taleplerini gerekli yerlere iletmek, onların derdine çare, işlerine destek olmanın öncelikli görevleri olduğunu belirterek, "Bu anlamda Bakanlığımızca uygulanacak havza bazlı üretime destek modelini Eskişehir'imiz için önemli bir fırsat olarak düşünüyorum ve en verimli şekilde kullanılmasını istiyorum. Bu desteğin kapsadığı ürünler ve alanları ile ilgili hem ilçe belediyelerimiz ile hem de çiftçilerimiz ile görüştük. Onlardan gelen talepler doğrultusunda destek kapsamına alınmasını istediğimiz ürünleri Bakanımız Faruk Çelik'e ilettim. Bakan ve ekibi konu ile alakalı çalışmayı kısa süre içinde gerçekleştirip bu ürünleri ilçelerimizin ürün deseni kapsamına aldılar. İlgili kararı resmi yazı ile de paylaştılar. Bu gelişme Eskişehir için çok önemli. Eskişehirli çiftçilerimizin refahı ve Eskişehir'in tarım üretim potansiyeli için önemli. Bizler şehrimizin vekiliyiz. Görevimiz şehrimizin taleplerini Ankara'da dile getirmek ve bunların takipçisi olmaktır. Milletvekilleri bunun için seçilir ve yerinde, Ankara'da, şehrimiz için çalışır. Bakanımıza, bazı ilçelerden gelen talepler doğrultusunda stratejik ürünler arasına soğanın alınmasını ilettim. TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada soğan ve patatesin de stratejik ürünler arasına alındığını ve çalışmaların devam ettiğini paylaştı. Ayrıca sebze üretimi bakanlık tarafından belirlenen stratejik ürünler arasında yer almıyor. Ancak bu konu ile alakalı da bir çalışma yapıyorum. Sebze üretiminde sorunların tespiti ve öneriler konusunda bir dosya hazırlayıp, Bakanımız Faruk Çelik ile paylaşacağım" dedi.

Günay, Bakan Faruk Çelik'e, olumlu yaklaşımı ve hızlı bir tempoda sonuç odaklı çözümü için teşekkür etti.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK