Twitter

ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içinde yapılması planlanan 5 ortak arıtma tesisinin yaklaşık 250 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Yerlikaya, Marmara Derin Deşarj AŞ. yönetim binasında düzenlediği basın toplantısında, plan çerçevesinde Ergene Havzası kolektör, tüneller ve derin deniz deşarjıyla ilgili inşaat ihalelerinin yapılacağını belirtti.

Derin deşarjla ilgili 4 ihalenin kasım ayı içerisinde tamamlanmasının planlandığını ifade eden Yerlikaya, "Her şeyin yolunda gitmesi halinde, kasım ayı sonuna kadar planlanan ihaleler 2016 yılına kadar tamamlanacak" dedi.

Yerlikaya, 2009'dan bu yana Ergene Nehri'ne, debisinin 6 kat fazlası endüstriyel ve evsel atık bırakıldığını vurguladı. Ergene'nin kirlenmesinden her kesimin sorumlu olduğunu aktaran Yerlikaya, şöyle  devam etti:

"OSB içerisine yapılması planlanan 5 ortak arıtma tesisinin yaklaşık 250 milyon dolara mal olacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, derin deşarj için 3 yıl ödemesiz 10 yıl geri ödemeli kredi imkanı tanıyacak. Eylem planı kapsamında, yapılacak çalışmalar sonucu Ergene Havzası, özlenen 30 yıl önceki haline kavuşacak. Derin deşarj kapsamında, kasım ayı içerisinde başlayacak ihaleler ay sonuna kadar tamamlanacak."

Yerlikaya, OSB dışında kalan sanayi alanları için inceleme zorunluluğu getirileceğini, 2016 yılında tüm evsel ve endüstriyel atıkların arıtılacağını kaydetti.

"Yeraltı suyu kullanılmayacak"

Yerlikaya, 2009'dan bu yana bölgedeki sanayi kuruluşlarının 500 bin metreküpün üzerinde yeraltı suyu kullandığına dikkat çekerek, bundan sonraki süreçte yeraltı suyunun kullanılmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Sanayi alanlarındaki su ihtiyacının Meriç Nehri'nden günlük 622 bin metreküp su getirilerek giderileceğini aktaran Yerlikaya, şunları anlattı:

"Aynı zamanda Ergene Havzası'nda taban temizleme çalışmaları yapılacak. Ergene'ye akıtılan evsel arıtma suyu dördüncü kalite bir su. Bu, dörtten üçe, üçten de ikinci kaliteye kadar temizlenecek. İkinci kalite su tarımsal alanda kullanılabilecek. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin kullanabileceği lisanslı katı atık depolama sistemi için çalışmalar bakanlık düzeyinde devam ediyor."

Haberler

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.