Uygulama
Twitter

ENGİNAR ÜRETİCİLERİNE SERTİFİKA

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" projesi kapsamında gerekli şartları yerine getiren enginar üreticilerine sertifika verildi.

Aydın'ın Efeler ilçesinde 700 dekar ve 50 parsel alanda enginar üreticileri ile yürütülen proje ile üretimin tüm aşamaları kayıt altına alınarak, izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanması hedeflendi. Proje bütçesinden üreticilere yangın tüpü, ilkyardım seti, ecza dolabı, çelik kilitli bitki koruma ürünleri ve gübre dolabı, atık toplama kafesi, ilaçlama gözlüğü, koruyucu kıyafet, önlük ve eldiven dağıtıldığı öğrenildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, iyi tarım uygulamalarında Aydın ilinin 2500 üretici ve 30 çeşit ürün ile öncü ve lider olduğu belirtilerek; "2016 yılında tamamı bakanlığımız bütçesinden karşılanan İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi Efeler ilçemizde yaklaşık 700 dekar 50 parsel alanda Enginar üreticileri ile yürütülmüştür.Proje bütçesinden üreticilere yangın tüpü, ilkyardım seti, ecza dolabı, çelik kilitli bitki koruma ürünleri ve gübre dolabı, atık toplama kafesi, ilaçlama gözlüğü, koruyucu kıyafet, önlük ve eldiven dağıtımı yapılmıştır. Proje kapsamında üreticilerin risk analizleri, iç kontrolleri, arazi kontrolleri, dosyalarının düzenlenmesi ve denetime hazır hale getirilmeleri İl Müdürlüğümüz İyi Tarım Uygulamaları Birimi tarafından yapılmıştır. Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunca kontrol edilerek uygunluğu tespit edilen enginar bahçelerinden kalıntı analizi yapılmak üzere alınan numuneler temiz çıkmış olup, tüm enginar üreticileri sertifika almaya hak kazanmıştır" denildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK