Twitter

EN BÜYÜK GÖLÜMÜZDE SU KALMADI

İklim değişikliğine bağlı olarak seviyesi belirli periyotlarda değişen Van Gölü, son 15 yılın en büyük su kaybını yaşıyor.

İklim değişikliğine bağlı olarak seviyesi belirli periyotlarda değişen Van Gölü, son 15 yılın en büyük su kaybını yaşıyor.

Türkiye'nin en büyük gölü olan ve bölge halkı tarafından "deniz"  olarak adlandırılan Van Gölü'nün kıyı kesimlerinde yaşanan gözle görülür çekilme,  özellikle sahil şeridinde yaşayan insanları tedirgin ediyor. 
 
 Eski iskelelere ait kalıntıların ve birçok kayalığın ortaya çıktığı  gölde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Ali Fuat Doğu tarafından yapılan araştırmalarda da bu yılki su kaybının  2 metreyi geçtiği belirlendi. 
 
AA muhabirine, su seviyesindeki düşüşle ilgili açıklama yapan Prof.  Dr. Doğu, son yıllarda yaşanan düşüşün binlerce yıldır olagelen doğal bir işleyiş  olduğunu belirtti. 
 
 Düşüşün anormal bir durum olmadığını anlatan Doğu, "Göl seviyesinin ve  özellikle kapalı göllerin tüm dünyada bilinen bir gerçeği var. Bu göllerin  seviyesi iklime bağlı olarak alçalır veya yükselir. Bunu farkında olmayan  vatandaşlarımız telaşa kapılabilir ama iklim değişikliğiyle ilgili yapılan bu  olgu göl için doğal bir süreç. Tabii bu doğal olmakla beraber sonuçları  yaşamımızı ve bugünü ilgilendiriyor" diye konuştu. 
 
 "Her 10 yılda bir düşüş yaşanıyor" 
 
Doğu, göldeki seviye düşüklüğünün özel bir araştırma veya  çözülebilecek bir problem olmadığına değinerek, Van Gölü'ndeki düşüşün her 10  yılda bir periyodik olarak gerçekleştiğini ifade etti. 
 
İklimlerdeki salınım sonucu göl seviyesinde belirli oranda alçalma ve  yükselme yaşanabildiğini vurgulayan Doğu, şöyle konuştu: 
 
"2003-2004 yıllarında göl seviyesinde meydana gelen ve bin 648 metreye  kadar inen düşüş, 10-11 yıl içerisinde 1-2 metre olarak gözlemleniyor. Göl kapalı  olduğu için gölü besleyen kaynaklar, akarsular ve yağmurla beslendiği oranda göl  seviyesi yükselecek. Eğer yağış ortalamaları yükselirse devam eden yıllarda göl  seviyesinde 10-15 santimetre ya da yarım metrelik yükselmeler olur. Yağış  miktarında düşme ve buharlaşma yaşanması sonucu böyle bir durum ortaya  çıkabiliyor." 
 
  "Düşüşte iklim değişikliği etkili oluyor" 
 
 Buharlaşma, dere ve nehir suyunun tarla ve tarım alanlarında daha çok  kullanılması gibi nedenlerle gölün girdisinin azaldığını kaydeden Doğu,  konuşmasına şöyle devam etti: 
 
 "Kıyılarda görülen değişimi iki gruba ayırmamız lazım. Şimdi göl  seviyesi bir veya 1,5 metre yükseldiği zaman kumsal alanlar sular altında  kalıyor. Göl seviyesi şimdilerdeki gibi düştüğü zaman kumsal alanlar büyüyor.  Burada 15-20 santimetrelik oynama bile karşımıza 15-20 metrelik bir çekilme  olarak çıkıyor. Ancak bu dikey mesafede çekilme değil. Van Gölü için 1-2 metre  seviyesindeki çekilmeler varlığı için kesinlikle tehdit değil." 
 
 Göl, 2 metrenin üzerinde seviye kaybetti 
 
  Bu yıl yaptıkları araştırmalarda gölde 2 metrelik bir düşüş  yaşandığını belirlediklerini anlatan Doğu, çekilmenin Tatvan-Van arasında çalışan  feribotların iskeleye yanaşması açısından problem oluşturduğunu dile getirdi. 
 
 Doğu, "Son zamanlarda sürekli seviye kaybı yaşayan Van Gölü, 2007  yılında en yüksek seviye olan bin 650 metreye göre, 2 metrenin üzerinde seviye  kaybına uğradı" dedi. 
 
  Van Gölü'nü, İran'ın Urumiye Gölü'yle karşılaştırmaları durumunda,  oradaki çevre felaketinin Van Gölü için geçerli olmadığını kesin olarak  bildiklerine işaret eden Doğu, Urumiye Gölü'ndeki aşırı sulama ve gölün  ortasından geçen yanlış karayolunun su döngüsünün bozulmasına neden olduğunu,  ayrıca küresel iklim değişikliğinin de su varlığının yarısının kaybedilmesine yol  açtığını kaydetti. 
 
 Doğu, Van Gölü için ise böyle bir tehlikeyi ön görmediklerini  vurgulayarak, kıyı kesimlerdeki çekilmelerin göreceli bir durum olduğunu ifade  etti. 
 
  Göldeki kirlilik 
 
 "Van Gölü su seviyesindeki düşüşle değil hızla kirletilmesi nedeniyle  50 yıla kadar kaybedilebilir" diyen Doğu, bunun için Van Gölü kıyısındaki  yerleşimlerin gerekli önlemleri alması gerektiğinin altını çizdi. 
 
  Doğu, göldeki kirliliğin önüne geçmek için Van merkez ile Edremit,  Gevaş, Muradiye, Erciş ilçeleri ile Bitlis'in Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz  ilçelerindeki yönetimlere büyük sorumluluk düştüğünü bildirerek, kent ve bölgenin  yanı sıra ülke için önemli bir değer olan Van Gölü'nün gelecek nesillere  ulaşmasını sağlamak gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
 Van Gölü sahilindeki Selimbey Mahallesi'nde yaşayan Fesih Yavuz ise  çocukluk yıllarında yüzdükleri iskeledeki çekilmeden endişe duyduklarını  belirterek, su seviyesindeki düşüşün Van Gölü Feribot İskelesinin bulunduğu  bölgeden çok daha rahat gözlemlendiğini bildirdi. 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK