Twitter

ELCİK SOĞANI TESCİLLENECEK

Muğla'nın Dalaman ilçesindeki çiftçiler "Elcik soğanı"na coğrafi işaret tescili" almak için Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına başvuruda bulundu.

Muğla'nın Dalaman ilçesinde geleneksel ata tohumu ile yetiştirilen "Elcik soğanı"nın markalaşması için çalışma başlatıldı. Dalaman'ın Elcik, Taşbaşı, Bozbel, Gürleyik ve Kızılkaya mahallerinde daha önceleri madencilik ve orman işleriyle geçimini sağlayan vatandaşlar, son dönemde geleneksel ata tohumu ile soğan yetiştiriciliğine başladı. Tadı, rengi ve dayanıklılığı ile öne çıkan Elcik soğanının marka değerinin oluşturulması amacıyla üreticiler "coğrafi işaret tescili" almak için Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına (MTSO) başvuruda bulundu.

Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknikeri Turan Bulut, Elcik soğanının yerel bir çeşit olması, tohumdan üretime üreticilerin kendi ürünlerini hasat ettiğini ve kendilerinin de bu çalışmaları takip ettiğini ifade etti. Yerel ürünlerinin tanıtımının yapılmasıyla pazar değerinin artacağını ve üretim alanlarının da genişleyeceğini vurgulayan Bulut, "Markalaşma konusunda MTSO ile görüştük Elcik soğanının geleceğini anlattık onlarda kendi yönetimlerinde bunu değerlendirip markalaşma çalışmasını başlatabileceklerini söyledi" dedi. Dalaman'da arazilerin kuru tarım arazisi olduğunu anlatan Bulut, elcik kuru soğanının 5 mahallede yoğun olarak üretildiğini kaydetti. (AA)

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK