EKOLOJİK ÜRETİCİLER BİRARAYA GELDİ

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Organik Tarım Ulusal Eylem Planı" çalışmaları çerçevesinde 13 Kasım 2015 tarihinde "Organik Üretim Yapan Önder Çiftçiler Toplantısı" Muğla ili Fethiye ilçesinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Muğla İlinin 13 ilçesinden organik üretim yapan önder çiftçiler, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapan muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Müdürlüğün ilgili çalışanları katıldılar.

Toplantıda İl Müdür Yardımcısı Muhammed SEVİNÇ'in açılış konuşmasının ardından Halil İbrahim YALÇIN Muğla İlindeki organik tarımın durumu, Sema KÖSEOĞLU ise Müdürlük tarafından organik tarım ile ilgili yürütülmekte olan projeler ile diğer faaliyetleri anlattı. Toplantının yapıldığı Fethiye ilçesi Yanıklar mahallesinde bulunan Pastoral Vadi'nin işletmecisi Ahmet KİZEN'de işletmesi ile ilgili bilgiler vererek organik tarım ve eko-turizm ile ilgili deneyimlerini anlattı.

Toplantının devamında organik tarım üreticileri kendilerini tanıtarak bu üretim şekline nasıl başladıkları, üretimleri sivil toplum kuruluşları faaliyet alanları ve çalışmaları ile ilgili bilgiler verdiler. Toplantıda organik tarımın daha iyi bir çevre ve daha güvenli bir gıda desteği için önemi konuşuldu. Üreticilerimizin karşılaştıkları en büyük sorunların ise üretim sonrası ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi için yeterli işletmelerin olmaması, yerel pazarların yetersiz olması, ürün planlaması ve kayıt sisteminde son yıllarda yaşanan sorunlar olarak belirlendi. Kooperatifleşmenin önemi vurgulandı.

Organik ürünün işlenmesi ve pazarlanmasının ayrı dikkat, beceri ve bilgiyi gerektirdiği, bununla beraber bu üretim şeklinde sabırlı, dikkatli olmak, organik üretim yapma konusunda inançlı olmak ve gelişebilmek için güvenmenin önemi konularında konuşuldu. Toprağın sağlığını korumak, doğal döngüyü oluşturmak, uygun ekolojilerde yeterli ve kaliteli verim alabilmek küçümsenmeyecek derecede bilgi, bilinç, gözlem ve tecrübe gerektirdiği vurgulandı.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.