Twitter

DÜNYA GIDA VE TARIM ÖRGÜTÜ AÇIKLADI...

FAO Türkiye ofisi yayındığı bültende dünya genelinde gıda fiyatlarının zorlu hava koşulları nedeniyle artış gösterdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve tarım Örgütü (FAO) Türkiye ofisi yayındığı bültende dünya genelinde gıda fiyatlarının zorlu hava koşulları nedeniyle artış gösterdiğini açıkladı. Mayıs ayındaki yükselişte mısır ve peynir fiyatlarındaki artış belirleyici oldu. FAO Türkiye'nin bülteninde gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayında, bir önceki aydan yüzde 1.2 artışla,172.4 puan ortalamasında seyretti.  

Bültende FAO Süt Fiyatı Endeksinin Nisan ayından itibaren yaklaşık beş yıllık yükselişe ulaşarak, yüzde 5.2 artış gösterdiği, peynir fiyatları merkezli yükselişin, Avustralya'daki kuraklıktan kaynaklandığı ifade edildi. 

FAO Tahıl Fiyat Endeksi'ne göre, yaygın sel ve yağmurlar sebebiyle mahsul ekiminin kaydedilen en ağır hızda gerçekleştiği Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üretim beklentilerinin düşüşe cevap olarak mısır fiyat kotasyonlarındaki ani dalgalanma ile yüzde 1.4'e ulaştı. Pirinç fiyatları genelde sabit kalsa da buğday fiyatları da düşüş gösterdi.

FAO Şeker Endeksi ise, dünyadaki en büyük üretici Hindistan'daki artan ürün beklentilerinin, Brezilya'daki yıllık üretimde raporlanan yüzde 17'lik düşüşe ağır basmasıyla Mayıs ayında yüzde 3.2 geriledi. Biyoyakıt üretiminde kullanılan şeker kamışına olan talebin azalmasına da sebep olan zayıflayan uluslararası enerji fiyatlarının, şeker fiyatlarını da olumsuz etkilediği vurgulandı. 

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksine göre palm yağı değerleri önde gelen ihracat ülkelerinin geniş envanter seviyelerine bağlı olarak yüzde 1.1 geriledi. Soya, ayçiçeği ve kolza yağı fiyatları mütevazı bir yükseliş gösterdi.

FAO Türkiye Ofisi'nin yayınladığı bültende ayrıca küresel pirinç üretiminin geçen yılki rekor seviyeye yakın kalırken bir önceki yılın aynı dönemine göre küresel tahım üretimindeki yükselişin, buğday ve arpa üretimindeki büyümeleri yansıttığı, dünya çapındaki mısır üretimininse, zorlayıcı hava koşulları nedeniyle ABD'deki ekiminin hızla azalmasıyla, önceki yıla göre yüzde 10 daralan düşüşü gösterdiği kaydedildi. 

Buğdaydaki küresel ticaret beklentisinin, önceki yıl tahmin edilen seviyeden yüzde 1.4 artış ve Afrika, Asya'daki çeşitli ülkelerin güçlü ithalat taleplerinin ve Karadeniz Bölgesi ile Avrupa Birliği'nin geniş ihracat beklentileri ile de birleşerek 414 milyon tona yükselmesinin beklendiği bilgisi yer aldı. 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.