Uygulama
Twitter

DOMATES GÜVESİNE DİKKAT!

İzmir ilinde 2009 yılından bu yana domateste önemli ekonomik zararlara yol açan ve mücadele edilmediği zamanlarda yüzde 100'e varan ürün kayıplarına sebep olabilen Domates Güvesi'nin (Tuta absoluta) aktif dönemi başladı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz, domates üreticilerini bu zararlıya karşı önlem almaları konusunda uyarıyor. Domates güvesinin, zarar potansiyelinin çok yüksek olduğunu hatırlatan Tekalmaz, bu zararlının açık alan ve örtüaltı domates yetiştiriciliğinde ana zararlı konumunda olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: 'Bu yüzden İl Müdürlüğümüz konu uzmanları domates yetiştirilen alanları sık sık tarayarak zararlının varlığını ve yoğunluğunu takip ediyor.

Yoğun olması beklenen bölgelerde ise olası zararların önüne geçmek için üreticilere uyarılar yapıyoruz.'Akdeniz iklimine sahip yerlerde hızla çoğalan zararlı, seralarda yılda 10-12 döl verebiliyor.
1000 metre rakımın üzerinde aktivite gösteremediğini biliyoruz.

Bulaşık domates meyveleri ile başka alanlara taşınabilen zararlı, ayrıca fide dışında taşıma materyalleri ve taşıma araçlarıyla da yer değiştirebiliyor.

Yeni Asır
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK