DOĞAYA DOKUNAN İNSAN : AHMET İLHAN

Amerika'da yaşarken her şeyi bırakıp bir anda Türkiye'ye dönen Ahmet İlhan, Antalya'nın Adrasan beldesinde Lemon Grass ve Aloe Vera bitkilerini üretiyor.

 Amerika'da yaşarken her şeyi bırakıp bir anda Türkiye'ye dönen Ahmet İlhan, Antalya'nın Adrasan beldesinde Lemon Grass ve Aloe Vera bitkileri başta olmak üzere organik gübre de üretiyor. Daha önce Çayların Büyüsü ve Otların Büyüsü adlı iki kitabı yayınlanan Ahmet İlhan 'Yağların Büyüsü' adlı üçüncü kitabının müjdesini de bizlere verirken 15 yıldır 'Bereket Ateşi' adını verdiği odun ateşi ve yaptığı çalışmalar hakkında bizlere samimi açıklamalarda bulundu.

                     

 Lemon Grass, Aloe Vera ve organik nitelikli gübre imalatıyla uğraşan üretici ve yazar Sayın Ahmet İlhan ile yaptığımız röportajı siz değerli okuyucularımızın bilgilerinize sunuyoruz.

Sayın Ahmet İlhan, kendinizi biraz anlatırmısınız?

 1959 yılında Kızılcahamam yakasında ıhlamur ağaçlarının süslediği bir ilçede doğdum. Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulunu bitirdim. Gazetecilik yaptım. Ulusal Prestij Dergisi AMFORA"nın Genel Yayın Yönetmeliğini yaptım. Uzun bir süre Kanada, Mıchıgan ve New- York"da Doğal Yaşam, Ekoloji ve Sağlıklı Beslenme konularında çeşitli araştırmalar yaptım. Otların Büyüsü ve Çayların Büyüsü isimli kitapları yazdım. Yurdumuzun çeşitli bölgelerinde "Beslenmenin Ekonomi Politiği" konusunda konferanslar verdim. Yaklaşık 20 yıldır Olympos, Çıralı ve Adrasan yakasında yaşıyorum.

Şimdi neler yapıyorsunuz?

 Yeni bir kitap üzerinde çalışıyorum. Ayrıca Lemon grass ve Aloe vera yetiştiriciliğine de devam ediyorum.

Bitki ve otlara olan ilginizi ilk ne zaman farkettiniz?

 Anneannemin çeyiz sandığından Bitki Tohumları çıktığından beri...

Amerika'da vejeteryan lokantası işletirken neden ani bir kararla Türkiye'ye döndünüz ?

 Amerika"nın yoğunluğundan ve özellikle New York gibi bir merkezden, Dünyanın en sessiz yakasına gelerek bitkilere ve doğaya dokunma isteği beni bu yakalara taşıdı.

Adrasan'a yerleşmeye nasıl karar verdiniz?

 Gazetecilik yaptığım yıllarda buraların büyüsüne kapılmıştım...

''Bereket Ateşi'' hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

 Uzun yıllar bir inek ahırını yuva yaparak, bu ahırda yaşadım. Bütün yemeklerimi odun ateşinde pişirdim. Çayımı da... Ve bu olgu bende bir yaşam kültürü oluşturdu.

Ne kadarlık bir alanda bitki yetiştiriyorsunuz? 

 Yeni bir arazi üzerinde tam 8 dönümlük bir açık hava tarımı yapmanın planı içerisindeyim.

Lemon Grass ve Aloe vera yetiştirmeye nasıl karar verdiniz? Bu bitkilerin Türkiye'deki geleceği  hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Vejeteryan mutfakta tanıdım her iki bitkiyi de. Her iki bitki de endüstriyel niteliklidir. Yağı çıkartılır. Beslenme noktasında kullanılır. Çok aromatik özellikleri vardır. Sağlık alanında kullanımları da çok özelliklidir.

Gelecekteki planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

Bu her iki bitkiyi de üretmeye devam etmek istiyorum. Yağların Büyüsü üzerinde çalışıyorum...

 

                                                                                                                                 Röportaj : Hayal Senem Sayan

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.