Twitter

BALKONUNDA SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETEN GİRİŞİMCİ : VEYSEL PARLAR

Gaziantep'te evinin balkonunda bin solucanla gübre üretimine başlayan 30 yaşındaki Veysel Parlar şimdi 70 bin solucanla ürettiği gübreyi markalaştırma yolunda...

 Gaziantep’te yaşayan girişimci Veysel Parlar, inşaat sektörü işinde çalışırken bir arkadaşından aldığı fikir sayesinde solucan gübresine merak sarıyor. Yaptığı araştırmalar sonucunda solucan gübresi işine yatırım yapan Veysel Parlar, 1000 solucanla başladığı bu yolda şimdi 70 bin solucanla kendi markasını yaratma yolunda ilerliyor.

 Organik solucan gübresi üreten cesur girişimci Sayın Veysel Parlar ile yaptığımız röportajı siz değerli okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.

                                               

Sayın Veysel Parlar, asıl mesleğiniz nedir? Solucan gübresini nereden duydunuz ve sizde bu iş nasıl merak uyandırdı?

 Mesleğim inşaat malzeme ve hırdavat satıcısıyım, solucan gübresini ilk Gaziantep’ deki  bir dernekten arkadaşım iş fikri olarak söyledi ve bunu yapabileceğimi düşündüm. İnternetten yaklaşık 2 ay araştırdım. Bu işi yapanlarla görüştüm tesisleri ziyaret ettim. Yapılışının her türlü çalışmasının içerisinde oldum. İmalatında bulundum ve 1000 tane aldım getirdim. Balkonda 2.5 ay kadar besledim ve 50 bin tane daha aldım. Onları da balkonumda besliyorum.

Kaç bin solucanınız var ve nerede besliyorsunuz?

 Şu anda yaklaşık 70 bin civarında solucanım var. Yer sorunu olduğu için balkonda besliyorum ama daha büyük ve elverişli bir yer arıyorum. Büyük bir yere geçtiğimiz zaman solucan sayımı en az 3 katına çıkaracağım. 

  

Gübre kullanımı ve solucan gübresi hakkındaki araştırmalarınız nelerdir? Solucan gübresinin tarıma katkısı hakkındaki  görüşleriniz nelerdir?

 Solucan gübresinin kullanımında hiçbir kısıtlama yok. Az verdin veya çok verdin sorunu yok . Solucan gübresi topraği tedavi edici özelliğe sahiptir. Toprak iyileştirme  uygulamalarında, organik tarımda, seracılar, çevre düzenleme ve peyzajcılar için,  açık ve kapalı ortam ürün yetiştiriciliğinde, aklınıza gelen toprakta yetişen her türlü bitkilere faydalıdır. Ürettiğimiz gübrenin laboratuvar  ortamında değerleri ölçümleri yapılmış ve değerleri sizlerle paylaşmaktan da gurur duyarım.

Solucan gübresi maliyetli bir iş mi?

 Solucan gübresi üretmek için önce nasıl bir üretim içerisinde olmak istediğimize karar vererek ona göre maliyet çıkarabiliriz. Hobi olarak solucan gübresi üreteceğiz veya ticari olarak düşünerek solucan gübresi üreteceğiz bunun kararını verdikten sonra maliyet çıkar. Hobi olarak solucan gübresi yetiştirmek istersek 500 adet veya 1000 adet solucan yeterlidir. Ticari olarak düşünecek olursak en az  30 bin solucan veya 50 bin solucan ile başlamak gerekir.

Solucan gübresi üretmek için ne gibi ekipmanlar kullanıyorsunuz?

 Solucan gübresini hobi olarak yapmak istenirse sebze saklama kapları, akvaryum veya vermilompost kutuları var onları tercih ediliyor. Ticari olarak düşünüldüğünde 40 metrekare kapalı alan ve profosyonel üretim için solucan gübre havuzlarında yapmamız en doğrusu. Havuzun haricinde ısıl işlem makinesi, kırma makinesi, gübre eleme makinesi, paketleme makinesi gibi ekipmanlara ihtiyaç vardır.

Solucan gübresinin geleceği ve ülkemizdeki kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Solucan gübresinin önü çok açık. Pazarı çok ama kullanıcıları bilinçlendirmek gerekiyor . Çiftçiler olsun, seracılar olsun, peyzajcılar  gibi kullanımı yoğun olan kullanıcılara bunu anlatmamız gerekiyor. Bilinçlendirerek toprağımıza atılan kimyasal gübreleri azaltmamız gerekiyor. Başta Abd, İsrail, Rusya ve Avrupa ülkeleri bu ürünü yıllardır kullanıyor bizim ülkede 5-10 yıllık mazisi var. İsrail çöl topraklarında solucan gübresi ile 12 ay tarım yapıyor. Biz de topraklarımıza 1 yılda yüzbinlerce ton kimyasal gübre kullanarak topraklarımızı kısırlaştırıyoruz. Topraklarımıza atılan kimyasal gübreler bizlere çeşitli kanserler ve çeşitli hastalıklar bırakıyor.

İşinizi daha da büyütmeyi düşünüyor musunuz?

 İşimi çok daha büyütmek istiyorum. Bunun için çalışmalarım var yer sorunu yaşıyorum, depo kiralamak için gittiğimde  solucan gübresi üretimi yapacağım dediğimde bilinçsiz toplumumuz çeşitli bahane uydurarak kiralamaktan vazgeçiyor. Köylerde yer arıyorum. Bu işi çok fazla büyütmemiz lazım. Yapmak isteyen arkadaşlara her türlü bilgi ve tecrübelerimden paylaşım yapıyorum. Gaziantep şehrinde solucan gübresi üretimini hobi olarak yapmak isteyenlere 1000 tane solucan bedava veriyorum ve bu işi teşvik etmemiz gerekiyor. Şu an markamı tescil ettirme, patentini alma ve logo çalışmalarıyla uğraşıyorum. 

Herhangi bir firmadan veya yatırımcıdan bu iş için teklif aldınız mı? 

 Firma olarak değil ama bu işi yapmak isteyenler çok ve ortak olmak isteyenler var. Teknik ve danışmanlık olarak destek isteyenler var. Solucan gübresi üretimi artması için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

 

                                                                                                                 Röportaj : Hayal Senem Sayan

 

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 2, Onay bekleyen: 0.
  1. Osman yıldırım

    Bir çiçekle yaz gelmez ama bahar bir çiçekle başlar binle başla 100 bin olsun kolay gelsin başarılar 029968

  2. necati topalak

    vallah helal olsun