DIŞARIDAN ALMAK YERİNE KESİNLİKLE EVDE YAPMANIZ GEREKEN 5 ÜRÜN

Doğal diyerek dünya para verdiğiniz ama paketlenmiş olduğu için doğal olmayan ürünleri bir kenara bırakın.Yediğiniz içtiğiniz her şeyin doğal, organik, işlenmemiş, evde yapılmış ürünler olması şart. Dışarıdan aldığınız ürünlerde muhakkak katkı maddeleri var. Bunları artık bilmeyeniniz yok. Ancak bazı yiyecek ve içecekler var ki hem kültür kokuyor, hem de el emeğiyle, lezzetiyle fark atıyor. Doğal ürünle içine katkı maddesi girmiş ürün arasındaki fark tadından bile anlaşıyor. Peki nedir bu ille de doğalını alın dediğimiz ürünler.

Tereyağı

O köylerde yapılmış tereyağının bir kokusu var offf. Atarsın tavaya, kırarsın yumurtayı, kokusu her yere yayılır. Tadı bambaşkadır. Gidin pazarlardan  köylülerden, evinde bir ineği olup  yağını sütünü satıp, onunla ev geçindirenlerden alın.

Pekmez

Bir kere şu bir gerçek ki. Köylerinde anneannesi, babaannesi tarafından yapılmış pekmezi yiyen kişi, marketlerden pekmez alıp yiyemez. Onun tadını alamaz. Köyde yapılmış, içine hiçbir katkı maddesi girmemiş pekmezin tadını hiçbir şey veremez.

Nar Ekşisi

O narlar önce bir elde odunla silkelenir. Taneler narın içinden çıkartılır. O taneler çuvalların içerisine doldurulur,  altına naylon serilir. Tahtadan suyu akmasın diye bir köşe yapılır. Çuvala doldurulan taneler, üzerine çıkılarak iyice bir çiğnenir.  Çiğneme işlemi birince nar suları kazanlara doldurularak, kaynatılır. Saatlerce odun ateşince kaynayan nar suları. Kullanılmaya hazır hale getirilir. Nar suyunda tam bir ekşi tadı vardır. Salatalarda kullanmak, direkt öyle içmek için birebir.

Tarhana

Tarhana her yöreye her köye göre farklılık gösteren bir çorbadır. Ama nerede içerseniz için hepsinin tadı ayrı güzel. İçine bir sürü doğal ürün girer. Yoğurdu doğal, biberi doğal, unu doğal, her şeyi doğal. Tarhana şifa deposudur diye boşuna demiyorlar. İçinde bir tane koruyucu madde yok daha ne olsun.

Salça

O fabrikalarda yapılan ürünlerin nasıl yapıldığını bilmiyorsunuz. Ama köylerde, evlerinizde kendi sıktığınız salçanın nasıl yapıldığını, güneşte beklerken hangi koşullarda beklediğini kendiniz biliyorsunuz. Bir kere her gün yediğiniz bir şey salça, hemen hemen her yemekte kullanılıyor. Bunun doğal olması sizin sağlığınız açısından oldukça etkili.

Eee biz bunlara nasıl ulaşacağız her kesin köyümü var, köyde tanıdığımı var dediğinizi duyar gibiyim. Bunun pazarı var, eşi dost akrabası var. Sizin sağlığınızdan daha önemli bir şey yok unutmayın. Paketli gıdaların hepsinde katkı maddeleri var. Bizim eli kınalı analarımız yaptığı ürünler gibisi yok.

tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.