Twitter

DENİZLERDEKİ CANLILAR TEHLİKE ALTINDA

Dünya Doğal Yaşamı Koruma Fonu'nun (WWF) hazırlayıp yayınladığı rapora göre son 40 yılda denizlerdeki doğal yaşam yarı yarıya azaldı.

 Dünya Doğal Yaşamı Koruma Fonu'nun Yaşayan Mavi Gezegen isimli çalışmasında aralarında insan hayatının gıda güvenliği için kritik önem taşıyan türlerin de bulunduğu deniz canlılarında yüksek seviyede bir azalma olduğu vurgulanıyor.

 Deniz ekosistemi ilgili yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri olarak nitelendirilen bu araştırmaya göre mangrov ve deniz yosunları gibi doğal yaşam alanlarında da önemli oranda azalış meydana geldi.

Azalan yaşam alanları

 Raporda dikkat çekilen bir diğer konu ise ev sahipliği yaptığı çeşitliliği nedeniyle sıklıkla okyanusların yağmur ormanları diye nitelenen mercan kayalıklarındaki azalmalar olarak belirtiliyor.

 Atmosferdeki karbondioksit oranları arttıkça okyanuslardaki asitlilik oranının paralelolarak yükselmesi nedeniyle mercan kayalıkların yüzyılın ortalarına doğru tamamen yok olacağı vurgulanırken yayınlanan raporun Türkiye’deki benzer durumlar nedeniyle deniz canlılarının da azalmasının nedenlerini belirtmesi büyük bir önem taşıyor.

 

                                                                                                                                         Hayal Senem Sayan

BBC
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.