Uygulama
Twitter

DOMATES SERGİYE ÇIKMAYI BEKLİYOR

Geçtiğimiz İzmir'in Torbalı ve Kınık ilçeleri kurutmak için açılan domates sergilerinin etkisiyle kırmızı renge bürünürdü. Kurutulmuş domates üretim ve ihracatının lider iki ilçesi bu yıl henüz kırmızı renge bürünemedi.

NİHAT DELİBAŞI

Geçtiğimiz İzmir'in Torbalı ve Kınık ilçeleri kurutmak için açılan domates sergilerinin etkisiyle kırmızı renge  bürünürdü. Kurutulmuş domates üretim ve ihracatının lider iki ilçesi bu yıl henüz kırmızı renge bürünemedi. Buna sebep ise küresel iklim değişikliği oldu. Bu yılın ilk ihraç ürünü kirazda olduğu gibi domateste de en az 15 günlük bir üretim gecikmesi bekleniyor. Henüz tarlada olgunlaşmaya başlayan domatesler ay sonundan itibaren hasat edilerek kurutulmak üzere fabrikalarca alınması beklenirken, havaların etkisi ile geçtiğimiz yıl mücadelesinden sonuç alınan domates mildiyösü zararlısının bu sene ciddi ürün kayıplarına neden olabileceği belirtiliyor.

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin tarim.com.tr'ye yaptığı açıklamada domates hasadının 3- 4 gün önce başladığını ve yaşışlar nedeniyle yaşanan 15 günlük gecikmenin hızlı ve tempolu bir biçimde telafi edileceğini kaydetti. Geçtiğimiz yıla göre tonaj anlamında ürünün yüzde 25, 30 daha iyi olduğunu ancak mevsimsel etkiler nedeniyle verimlerde beklenen artışın olmadığını kaydeden Girgin, "Domates sergideyken çiğ ve yağmur büyük handikap. Fabrikalar bu riski telafi için çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda" diye konuştu.

SALÇALIK DOMATES FİYATI 0.50 KRŞ

Salçalık domatesin kilogramının 50 kuruş olduğunu belirten Girgin, "Üretici cephesinde ürün fiyatı ile ilgili endişeler bitmek bilmiyor. Üretici 50 kuruş değilde 1 liraya satabilse tabiri caizse köşeyi döner. Ancak tarlada 50 kuruş olan domates pazarda hala 2.5- 3 lira. Temennimiz ve beklentimiz hal yasasının, aracı komisyoncularla ilgili düzenlemenin hayata geçirilmesi" dedi. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ise mevsimsel gecikmenin sıkıntı yaratmayacağını, geçtiğimiz yıl olduğu gibi önemli miktarda ihracat yapılacağını söyledi. Olgun, "Tüccar tarafından baktığımızda gecikme sıkıntı yaratmaz. Geçtiğimiz yılki ihraç miktarlarını yakalar hatta geçeriz. Geçtiğimiz yıl 2.7 Euro karşılığı yaklaşık 11 lira olan ihraç fiyatı, bu yıl Dolar- Euro paritesininde etkisiyle daha iyi bir noktada gelebilir" dedi. 

BEREKETLİ BİR SEZON OLSUN 

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer de mevsimsel etkilerle domatesin henüz sergiye inemediğini belirterek,  geçtiğimiz günlerde Muğla'daki orman yangını nedeniyle ilçeye ziyaretini erteleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 10 gün içinde ilçeyi ziyaret programının belli olacağını ifade etti. Doğruer, "Bir hafta- 10 güne hasat ve kurutma işlemi başlar. Sayın Bakanımızın ziyareti ve sergilerin başlangıcı aynı döneme denk gelecek. Temennim üreten, satan, ihraç eden herkesin kazandığı bereketli bir yıl olması" diye konuştu. 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK