Twitter

DİYARBAKIR PAMUĞU PİYASADA

Türkiye'nin pamuk üretiminin yüzde 10'unun yapıldığı Diyarbakır'da, ticaret borsası,sektör temsilcileriyle yürütülen görüşmelerin ardından ilde üretilen pamuğun "Diyarbakır pamuğu" adıyla satışa sunuldu.

Diyarbakır'da üretimi yapılan pamuk, ilin adıyla satışa sunuldu.

Türkiye'nin pamuk üretiminin yüzde 10'unun yapıldığı Diyarbakır'da, ticaret borsası,sektör temsilcileriyle yürütülen görüşmelerin ardından ilde üretilen pamuğun "Diyarbakır pamuğu" adıyla satışa sunuldu. Bu amaçla Diyarbakır Ticaret Borsasında korbey işlemleri (alıcı, satıcı ve aracıların buluştuğu, teminat yerine sözlerin geçerli olduğu sistem) başladı.

İlk satış işlemine Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu da katıldı. Güzeloğlu, "Dünyanın sayılı pamuk üretici olan ülkemizde Diyarbakır bugün itibarıyla rekoltesi ile dördüncü sırada. Pamuğun birçok alanda girdi değeri söz konusu. Diyarbakır, pamuk üretiminin ve kalitesinin çok önemli ve belirleyici bir kenti. Geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl rekoltenin yaklaşık 80 bin ton artmasını bekliyoruz" dedi.

Güzeloğlu, 2023 ve 2025'te ise sulama projelerin tamamlanması ve Silvan Barajı'nın sulama kanallarının devreye girmesiyle 1 milyon dekarlık alanda pamuk üretimi yapılması, az 500 bin ton pamuğu üreten bir kent olmayı hedeflediklerini kaydetti.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil de Diyarbakır pamuğunun hak ettiği değeri almasının önemli olduğunu ifade etti.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK