DAP İDARESİNİN PROJELERİ İÇİN İSTİŞARE TOPLANTISI

DAP İdaresi'nin düzenlediği "Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştiriciliğinin Artırılması" ve "Meyveciliği Geliştirme" Projelerine yönelik istişare toplantısı Erzurum'da yapıldı.

26-27 Ağustos tarihlerinde yapılan toplantıda, ilk gün, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, demonstrasyon çalışmaları, ıslahı, üretimi, ve pazarlama imkanlarının artırılması konuları istişare edilerek, bunun ekonomiye ve istihdama katkıları görüşüldü.

ÖZDOĞAN: "BÖLGEMİZDEKİ BU VARLIĞI FIRSATA DÖNÜŞTÜRMELİYİZ"

Toplantının açılış konuşmasını yapan, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan, toplantıyı düzenlemekteki amaçlarının bölgedeki tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve ekonomiye kazandırmak olduğunu söyledi.

Tıbbi-aromatik bitkiler üretilmesi yoluyla bunlardan yüksek katma değerli ürünler elde edilmesi için idare olarak, 2016 yılında, söz konusu projelere destek sağlamak istediklerini dile getiren Özdoğan, şunları kaydetti: "DAP İdaresi olarak geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyoruz. Ülkemizin en geniş yüzölçümüne sahip bu bölgesinde bitkisel üretim açısından da çok önemli çalışmalar yürütülebilir. Bu sebeple, bölgemizin en önemli sorunu olan az gelişmişliğin ve göçün de önlenmesine katkı sağlayacağına inandığımız katma değeri yüksek tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi büyük önem arz ediyor. Sizlerin de görüşleri ve katkıları doğrultusunda bu konuyla ilgili bir yol haritası belirleyip, önümüzdeki süreçte yıllara sari olmak üzere bu konuda bir proje yürütmeyi düşünüyoruz. Detaylı çalışmalardan sonra iyi örnekler ortaya koymayı ve bunların yaygınlaştırılmasını amaçlamaktayız."

Özdoğan, konuşmasının son bölümünde, bulunduğu bölgenin ekolojik şartlarından dolayı yalnızca belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü endemik bitkiler bakımından Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemine işaret etti. Özdoğan, "Ülkemiz ve bölge illerimiz bu tür bitkilerin cenneti. Bunu mutlaka fırsata dönüştürmeliyiz" dedi.

Katılımcıların karşılıklı görüşlerinin istişare edildiği toplantıda, kuşburnu, çörek otu, kantaron, kekik, nane, reyhan, ısırgan, papatya, kişniş, lavanta, kapari gibi bölgede öne çıkan bitkiler için bitki analiz laboratuvarı kurulmasının gerekliliğine vurgu yapılarak mevcut durum analizi yapıldı.

MEYVECİLİĞİN GELİŞİMİNE, DAP DESTEĞİ

DAP İdaresi, Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Ömer Faruk Karyağdı'nın moderatörlüğünü yaptığı toplantının son günü ise, "Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında yapılması gereken konular görüşüldü. Toplantıda, öncelikle bölgede meyvecilik faaliyetlerindeki mevcut durum ele alınarak, bölgenin sahip olduğu meyvecilik kapasitesini daha etkin ve verimli kullanmak amacıyla uygun havzalarda kapama meyve bahçeleri oluşturmak için atılacak adımlar üzerinde duruldu.

Toplantıda, bölge illerinde öne çıkan ceviz, badem gibi sert kabuklu ve dayanıklı, bunun yanı sıra kayısı ve vişne gibi sanayi kollarının oluşmasına neden olacak meyvelere destek sağlanması yönünde görüş belirdi. Yatırım programına sunulması planlanan projede kapama meyve bahçelerinin en az kaç dekar arazide yapılması yönünde görüş alış verişinde bulunuldu. Ayrıca, pazar boşluklarından yararlanılması, muhafaza, taşıma ve pazarlamada modernizasyona gidilmesi ve sektörün ulaştığı ekonomik değer bakımından irdelenmesi gerektiği üzerinde de duruldu.

Bu proje ile kapama meyve bahçeleri kurup meyvecilik kültürü oluşturmak, alternatif geçim kaynaklarıyla mevcut iş gücünü en iyi şekilde değerlendirmek ve meyveciliği teşvik ederek, bölge çiftçisinin gelir ve refah düzeyinin artırılmasını sağlamak, hayata geçirilen benzer projelerde olduğu gibi bu projede de ulaşılmak istenen nihai hedef olarak görülüyor.

Toplantıya, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars ve Van illerinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüğü mühendisleri katıldı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.