Twitter

D-8 ÜLKELERİYLE KIRSAL TURİZM POLİTİKALARI BİLGİ AKTARIM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Trabzon'da D-8 ülkeleri ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu arasında, Kırsal Turizm Politikaları Bilgi Aktarım Çalıştayı düzenlendi.

Trabzon'da bir otelde düzenlenen çalıştaya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TKDK Başkanı Dr. Ahmet Abdullah Antalyalı, D8 Ülkeleri Genel Sekreteri Dr. Seyed Ali Mohammad Mousavi, Afrika-Asya Kırsal Kalkınma Örgütünden yetkililer, D8 Ülkeleri olan Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan'dan yöneticiler ve çok sayıda uzman personel katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren TKDK Başkanı Dr. Ahmet Abdullah Antalyalı, TKDK'nın 2007 yılında kurulduğunu ve 2011 yılında faaliyete geçtiğini hatırlatarak, "Yaklaşık 5 yıl içerisinde biz 10 bin 734 proje ile sözleşme imzaladık. Yaklaşık 3 milyar TL tutarında yatırım gerçekleşmesine vesile olduk. Burada 3.4 milyar TL hibeyi yatırımcılarımızda buluşturduk. Bunların içerisinde yaklaşık 400 tane kırsal turizm projesi var. Bunlarda 439 milyon TL yatırım tutarındadır. Toplam hibe tutarı 184 milyon TL tutarındadır. Bu desteklerle 3 bin kişiyi ülkemizde istihdam sağladık, bizim verdiğimiz destekler IPARD II programında da devam ediyor olacak. 5 bin Euro ile 500 bin Euro'ya kadar olan yatırımlarda yatırımcılarımızda yüzde 65'e varan hibe desteği veriyoruz. Bizim şuanda da çağrı dönemimiz devam ediyor. IPARD 2'nin ilk çağrısına çıktık. 22 Nisan'a kadar ülkemizde yatırımcılarımızı bize proje vermeye davet ettik" dedi.

"KIRSAL TURİZM ÇOK CİDDİ BİR ROLE SAHİP"

D8 Ülkeleri Genel Sekreteri Dr. Seyed Ali Mohammad Mousavi ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmak noktasında edindiği tecrübenin önemli olduğunu belirterek, "Çalıştaylarımız Mart 2015'de imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde gerçekleşiyor. Türkiye'nin AB'ye üye olma noktasında edindiği tecrübe önemli. İnanıyorum ki bu çalıştay bizim teşkilatımız için çok önemli platform olacak. Hem ortaklığımız geliştirmek, hem kapasite artırımını ve en iyi uygulamaları geliştirme açısından oldukça faydalı olacaktır. Bildiğiniz üzere tarım sektörü D-8 açısından önemli bir iş birliği alanı. Bugün istihdam imkanlarının oluşturulması özellikle kırsal bölgede yaşayan halklarımız için ekonominin önemli bir noktasını oluşturuyor. Tarım üretimi açısından baktığımızda daha geleneksel yöntemlerden sofistike üretim yöntemlerine geçildiğini görüyoruz. Bu da verimliliği arttırıyor. Tarım sektöründe büyüme kaynaklarına girecek olursak bunlar zamanla çeşitleniyor.

Bunların içinde turizm faaliyetleri kırsal bölgelerde önem kazanıyor. Bu sektörden çok önemli kazanımlar elde edilmesi mümkün. Geleneksel turizm sektörü büyümenin önemli bir alanı olarak değerlendiriliyor. Yeni turizm ürünlerinin ortaya konulması açısından bir takım zorluklarla karşı karşıyayız. Kırsal turizm çok ciddi bir role sahip. Bu yüzden potansiyel olarak turistlerin istediği şekilde çekici kırsal turizm ürünlerinin öne çıkarılması önem taşıyor. Kırsal turizm açısından uygun bir politikanın tasarlanması için daha bütüncül yaklaşım gerek. Ortaya konulacak kırsal turizm politikasının daha iyi yönetişim politikasına sahip olması gerekiyor. Bu anlamda konuşmak gerekirse erişim yollarının inşa edilmesi önemli başlıklar. D-8 Kırsal turizm ürünlerinin pazarlama yapısı açısından iyi koordine edilmiş stratejiye ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

"ORTAK HEDEFLERE YÜRÜMEYE İHTİYACIMIZ VAR"

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ise, bölgede son yıllarda gelişen turizmle beraber ev pansiyonculuğunun ve alternatif konaklamalarının geliştirilmesi için teşviklerin önemli olduğunu kaydederek, "D8 Platformu adı aslında dünyada dengeli, adaletli ve sömürmeden hep birlikte kalkınma hedefiyle kurulmuş ve geniş bir coğrafyada, geniş bir nüfus ile beraber gelecek vaat eden önemli bir kurumsal yapı. Ortak hedeflere, kalkınmaya, paylaşıma ve birlikte yardımlara barış ve ümit içerisinde yürümeye ihtiyacımız var. Yaklaşık 37-38 milyon liralık bir kırsal turizm yatırımı, bunun 17-18 milyon liralık desteği ve bugüne kadar ödenmiş olan 6 milyon liralık bir destek bölgedeki kırsal turizmin gerçekleştirilmesi açısından önemli bir mekanizmadır. Özel sektör yatırımlarını da bu desteklerle beraber kanalize ederek kırsal turizmi daha da teşviklendirmek, geliştirmek ve katma değerlerini yükselmek istiyoruz. Bu anlamda en önemli faaliyet alanlarımızdan birisi de ev pansiyonluğu olmalıdır diye düşünüyorum" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından kırsal turizm projelerinin yatırım yerlerini, kırsal turizm ve diğer turizm aktiviteleri arasındaki farkları ve buna benzer konuları da içeren Türk kırsal turizm politikaları ve uygulamalarına ilişkin sunumlar yapıldı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK